Za romská ghetta může neviditelná ruka trhu, připomíná Klausovi Pehe

18.09.2011 6:09

Politolog Jiří Pehe naráží na dvě tvrzení prezidenta Václava Klause. Totiž že jednou z příčin stavu na Šluknovsku jsou ghetta. A pak taky jeho víru ve schopnosti neviditelné ruky trhu.

Za romská ghetta může neviditelná ruka trhu, připomíná Klausovi Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe
reklama
„Prezident Václav Klaus správně označil za jednu z příčin současného stavu na Šluknovsku existenci ghett, v nichž žijí lidé, 'kteří nejsou zapojeni do normálního života společnosti'," začíná komentář politologa Jiřího Pehe v deníku Právo.

Podle něj je za konflikty na severu Čech hlavně domácí politika. Ta se opírá i o neviditelnou ruku trhu, kterou prezident často zmiňuje. „Tato ideologie je spoluodpovědná za to, že ve spojení s chabou sociální politikou státu a korupcí na radnicích zahnala desetitisíce Romů do téměř 400 ghett. Je také spoluodpovědná za krácení dávek sociálně nejslabším současnou vládou a zvyšování nepřímých daní, které zasáhnou opět především sociálně slabší," přechází do kritiky chování vlády.

Pokud totiž zůstane trh ponechán sám sobě, najde způsoby, jak využít sociálních problémů lidí, tvrdí Pehe. Pak pro tyto lidi nebude existovat možnost úniku.

Související: Politolog Pehe: Co s Klausem?

Pehe srovnává i přístup české vlády ke Šluknovsku a britské vlády k nedávným problémům v Londýně. „Svalnaté řeči a opatření v podobě nasazení těžkooděnců nepochybně byly inspirovány britskými konzervativci. Bohužel represe problémy se soužitím romské menšiny s 'většinou' dozajista nevyřeší, protože Romové zahnaní u nás do ghett jsou v mnohem bezvýchodnější situaci než násilí páchající mladí lidé 'bez perspektivy' v Británii. Ti totiž alespoň nebyli zcela segregováni," vyvrací podobnost.

SLEDUJEME témata: Romové a Šluknovsko 

„Je tristní poslouchat vládní politiky, kteří vidí řešení problému v povinných veřejných pracích výměnou za sociální dávky, represivnějších zákonech, nebo časově neomezeném nasazení těžkooděnců," kritizuje Pehe některé návrhy vlády. Podle něj Romové v ghettech stejně žádnou práci neseženou, a tak zkrácení jejich dávek akorát povede k vyšší kriminalitě.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

12:21 Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

Spolek Milion chvilek pro demokracii přišel s další výzvou, kterou už podepsala řada známých tváří. …