Za to, jak se chováme k uprchlíkům, si koledujeme o žaloby. Senátorka Wagnerová promluvila u Moravce o tom, jak se to má dělat

27. 9. 2015 14:29

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a senátorka Eliška Wagnerová, zvolená za Stranu zelených, v nedělních Otázkách Václava Moravce debatovali o tom, jak se žije uprchlíkům v českých táborech. Dáma varovala, že si koledujeme o žalobu u Evropského soudu pro lidská práva. Podle Chovance to ovšem není to nejdůležitější. Zásadní zápas se nyní odehrává o povinné kvóty na uprchlíky, přičemž jsme prý prohráli dvě třetiny ze tří v tomto střetu.

Za to, jak se chováme k uprchlíkům, si koledujeme o žaloby. Senátorka Wagnerová promluvila u Moravce o tom, jak se to má dělat
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

„Česká republika si koleduje o žalobu u Evropského soudu pro lidská práva, kde prohrály už jiné státy jako Belgie nebo Francie,“ poznamenala hned v úvodu Wagnerová k tomu, v jakých podmínkách jsou drženi uprchlíci např. v Bělé pod Bezdězem. Problém prý máme mimo jiné i v tom, že nám v této oblasti chybí jasnější legislativa. Nemáme např. definováno, co přesně znamená, že v případě propuštění běžence ze zadržovacího zařízení hrozí vážné nebezpečí útěku.

Chovanec však předestřel jiný pohled. „Drtivou většinu uprchlíků se snažíme vracet do země, ze které přišli, tedy např. do Rakouska. Tam vracíme zhruba polovinu běženců,“ prozradil a ocenil, že tato země uprchlíky ještě přijímá. Kupříkladu Maďarsko už je nepřijímá a tady vzniká problém. Obdobné je to s Řeckem.

Podle ministra musíme uprchlíky zadržovat, protože jinak utečou a už je najdeme jen těžko. Po Evropě se tak bude pohybovat stále více lidí, o nichž v zásadě vůbec nic nevíme. „My jsme celému světu řekli, že Evropa má dveře a okna otevřené... Já nejsem proti pomoci potřebným, ale musíme také chránit Evropu,“ zdůraznil šéf resortu vnitra.

„Já mám jednu velkou obavu, a to z přítomnosti ruských vojsk v Sýrii,“ zaznělo také z Chovancových úst. Pokud se současně zhorší situace v této zemi a na Ukrajině, může se stát, že do Česka zamíří tisíce ukrajinských běženců, na což musíme být připraveni.

Maďarská hrozba a fašizace Evropy

Wagnerová se obává toho, co se stane ve chvíli, kdy si zbídačení Syřané v uprchlických táborech řeknou, že už toho mají plné zuby, a vydají se na cestu, pak teprve nastane problém. Zároveň však varovala před rozdmýcháváním strachu z uprchlíků, které vidíme v Maďarsku. To, co dělá vláda Viktora Orbána, považuje za nebezpečné.

Chovanec jí dal do jisté míry za pravdu. K řečenému A je totiž třeba dodat i B. „Vedle strany Viktora Orbána stojí ještě mnohem radikálnější Jobbik. A ten kdyby získal vládní odpovědnost, potěš pán Bůh,“ varoval ministr vnitra. Nesmíme prý také zapomínat na fenomén slučování rodin. Pokud dnes Německo počítá s přílivem uprchlíků v rozsahu jednoho milionu lidí, může v dohledné době přijít další milion v podobě rodinných příslušníků. „Já se bojím toho, že za deset patnáct let tu bude velká část frustrovaných občanů druhé kategorie a dojde k fašizaci společnosti,“ předestřel chmurnou vizi Evropy za pár let Chovanec.

Wagnerová tento argument uznala a nabídla jedno řešení. Musejí vzniknout místa pro registraci uprchlíků a přímo v nich se musí rozhodovat, co bude s nimi dál. „Ale toto by neměli rozhodovat jen Řekové nebo Italové, to by měly rozhodovat mezinárodní komise složené např. ze soudců,“ apelovala na EU Wagnerová, která vyjádřila velký údiv nad tím, že to tak nefunguje už dávno.

Ve stejném duchu se vyjádřil i ministr Chovanec, ovšem s tím, že nesmíme zapomínat ještě na běžence přicházející z Kosova. Do zimy prý musíme vytvořit takový mechanismus, který bude umět pracovat i z uprchlíky z této země. „Česko nechce jen eurohujersky na všechno kývat,“ poznamenal také člen české vlády.

Nakonec přidal též pár slov k Polsku. To se sice nakonec připojilo k projektu kvót, ale otázkou je, co bude po volbách. „Já budu tamní volby sledovat s velkým zájmem,“ slíbil Chovanec. Proč? Protože favoritem voleb je konzervativní Právo a spravedlnost, která systém kvót velmi hlasitě kritizuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

22:04 Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

Písničkář Jaroslav Hutka na svém facebookovém profilu zve lidi, aby se dostavili k Obvodnímu soudu p…