Za video o Ukrajincích jde dvojice do vazby. Obhájce upozorňuje na porušení zákona

5.8.2022 8:29 odp.

Patrik Tušl a Tomáš Čermák jsou ve vazbě. Důvodem je podle vazebního soudce jejich dlouhodobé šíření proruské propagandy a veřejné výzvy k odporu proti přijímání Ukrajinců prchajících před válkou. Advokát ale v tiskové zprávě varuje před porušením zákona.

Za video o Ukrajincích jde dvojice do vazby. Obhájce upozorňuje na porušení zákona
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice

Policie Tušla i Čermáka zadržela už ve středu, dnes požádala státního zástupce a soud o uvalení vazby. A ten vyhověl. Podle právního zástupce obou mužů Norberta Naxery se soud bál, aby nadále nenatáčeli videa. Soudci nestačil ani příslib, že v případě propuštění s danými aktivitami skončí.

„Tušl a Čermák natočili v pondělí video, ve kterém kritizovali, že v ČR je příliš mnoho uprchlíků z Ukrajiny a že to nejsou uprchlíci před válkou ale zbohatlíci v autech za několik milionů a s mobilním telefony za desítky tisíc. Kritizovali, že dostávají od státu sociální dávky, zatímco pro české rodiny s dětmi peníze nejsou. Dále říkali, že Ukrajinci budou mít shromáždění v Praze na Václavském náměstí 24. 8. a vyzývali lidí aby tam přišli udělat protidemonstraci. Při tom použili i několik vulgárních výrazů na adresu Ukrajinců. Za to byli ve středu zatčeni a dnes byli Obvodním soudem pro Prahu 1 vzati do vazby z důvodu možného pokračování v trestné činnosti. Oba obvinění přitom před soudem slíbili, že pokud budou propuštěni, podobná videa točit nebudou a nebudou nadále nadávat Ukrajincům. Přesto byli vzati do vazby, proti čemuž oba podali stížnost, o které bude rozhodovat Městský soud v Praze," poznamenal Naxera v prohlášení, které rozeslal do médií.

Pozastavil se mimo jiné nad tím, že video bylo sice natočeno v okrese Kladno, věc ale vyšetřuje pražská policie a státní zastupitelství Praha 1 a o vazbě rozhodoval soud Praha 1. „V této věci podám stížnost,“ poznamenal Naxera.

„Oba obvinění mluví o tom, že se stali obětí politického procesu,“ zmínil také Naxera. 

Tušl na sebe upozornil již v minulosti, kdy v době covidové natáčel videa, kde se střetával se zdravotníky v očkovacích centrech. V minulosti již byl pětkrát odsouzen, své bývalé partnerce a matce svého dítěte podle serveru iDnes.cz vyhrožoval brutálním zavražděním. Čermák byl počátkem tohoto roku odsouzen za podporu a propagaci terorismu. 

  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

22:22 Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

Novinář Julian Röpcke na twitteru upozornil, že válečná realita na Ukrajině je poněkud jiná, než jak…