Za video o Ukrajincích jde dvojice do vazby. Obhájce upozorňuje na porušení zákona

5.8.2022 8:29 odp.

Patrik Tušl a Tomáš Čermák jsou ve vazbě. Důvodem je podle vazebního soudce jejich dlouhodobé šíření proruské propagandy a veřejné výzvy k odporu proti přijímání Ukrajinců prchajících před válkou. Advokát ale v tiskové zprávě varuje před porušením zákona.

Za video o Ukrajincích jde dvojice do vazby. Obhájce upozorňuje na porušení zákona
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice

Policie Tušla i Čermáka zadržela už ve středu, dnes požádala státního zástupce a soud o uvalení vazby. A ten vyhověl. Podle právního zástupce obou mužů Norberta Naxery se soud bál, aby nadále nenatáčeli videa. Soudci nestačil ani příslib, že v případě propuštění s danými aktivitami skončí.

„Tušl a Čermák natočili v pondělí video, ve kterém kritizovali, že v ČR je příliš mnoho uprchlíků z Ukrajiny a že to nejsou uprchlíci před válkou ale zbohatlíci v autech za několik milionů a s mobilním telefony za desítky tisíc. Kritizovali, že dostávají od státu sociální dávky, zatímco pro české rodiny s dětmi peníze nejsou. Dále říkali, že Ukrajinci budou mít shromáždění v Praze na Václavském náměstí 24. 8. a vyzývali lidí aby tam přišli udělat protidemonstraci. Při tom použili i několik vulgárních výrazů na adresu Ukrajinců. Za to byli ve středu zatčeni a dnes byli Obvodním soudem pro Prahu 1 vzati do vazby z důvodu možného pokračování v trestné činnosti. Oba obvinění přitom před soudem slíbili, že pokud budou propuštěni, podobná videa točit nebudou a nebudou nadále nadávat Ukrajincům. Přesto byli vzati do vazby, proti čemuž oba podali stížnost, o které bude rozhodovat Městský soud v Praze," poznamenal Naxera v prohlášení, které rozeslal do médií.

Pozastavil se mimo jiné nad tím, že video bylo sice natočeno v okrese Kladno, věc ale vyšetřuje pražská policie a státní zastupitelství Praha 1 a o vazbě rozhodoval soud Praha 1. „V této věci podám stížnost,“ poznamenal Naxera.

„Oba obvinění mluví o tom, že se stali obětí politického procesu,“ zmínil také Naxera. 

Tušl na sebe upozornil již v minulosti, kdy v době covidové natáčel videa, kde se střetával se zdravotníky v očkovacích centrech. V minulosti již byl pětkrát odsouzen, své bývalé partnerce a matce svého dítěte podle serveru iDnes.cz vyhrožoval brutálním zavražděním. Čermák byl počátkem tohoto roku odsouzen za podporu a propagaci terorismu. 

  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Zvyšování pokut je jedna věc

Ale jak chcete řešit mnohem důležitější věci, jako že jsou tu rizkový řidiči, ono dost rizikové je už i ježdění po českých silnicích, když jsou všude výmoly nebo fakt, že někdo si z pokut nebo vybodování hlavu neláme? Vy politici vše řešíte jen represivně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Slovenská armáda má 17 tanků, my jich máme 34, Bulhaři 20...“ Analytik v ČT počítal. Došel k tomu, že je potřeba zastavit Putina

21:12 „Slovenská armáda má 17 tanků, my jich máme 34, Bulhaři 20...“ Analytik v ČT počítal. Došel k tomu, že je potřeba zastavit Putina

Devět zničených ruských vojenských letounů na anektovaném Krymu hlásí Ukrajina. Ne však jako výslede…