Za video o Ukrajincích jde dvojice do vazby. Obhájce upozorňuje na porušení zákona

05.08.2022 20:29

Patrik Tušl a Tomáš Čermák jsou ve vazbě. Důvodem je podle vazebního soudce jejich dlouhodobé šíření proruské propagandy a veřejné výzvy k odporu proti přijímání Ukrajinců prchajících před válkou. Advokát ale v tiskové zprávě varuje před porušením zákona.

Za video o Ukrajincích jde dvojice do vazby. Obhájce upozorňuje na porušení zákona
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice

Policie Tušla i Čermáka zadržela už ve středu, dnes požádala státního zástupce a soud o uvalení vazby. A ten vyhověl. Podle právního zástupce obou mužů Norberta Naxery se soud bál, aby nadále nenatáčeli videa. Soudci nestačil ani příslib, že v případě propuštění s danými aktivitami skončí.

„Tušl a Čermák natočili v pondělí video, ve kterém kritizovali, že v ČR je příliš mnoho uprchlíků z Ukrajiny a že to nejsou uprchlíci před válkou ale zbohatlíci v autech za několik milionů a s mobilním telefony za desítky tisíc. Kritizovali, že dostávají od státu sociální dávky, zatímco pro české rodiny s dětmi peníze nejsou. Dále říkali, že Ukrajinci budou mít shromáždění v Praze na Václavském náměstí 24. 8. a vyzývali lidí aby tam přišli udělat protidemonstraci. Při tom použili i několik vulgárních výrazů na adresu Ukrajinců. Za to byli ve středu zatčeni a dnes byli Obvodním soudem pro Prahu 1 vzati do vazby z důvodu možného pokračování v trestné činnosti. Oba obvinění přitom před soudem slíbili, že pokud budou propuštěni, podobná videa točit nebudou a nebudou nadále nadávat Ukrajincům. Přesto byli vzati do vazby, proti čemuž oba podali stížnost, o které bude rozhodovat Městský soud v Praze," poznamenal Naxera v prohlášení, které rozeslal do médií.

Pozastavil se mimo jiné nad tím, že video bylo sice natočeno v okrese Kladno, věc ale vyšetřuje pražská policie a státní zastupitelství Praha 1 a o vazbě rozhodoval soud Praha 1. „V této věci podám stížnost,“ poznamenal Naxera.

„Oba obvinění mluví o tom, že se stali obětí politického procesu,“ zmínil také Naxera. 

Tušl na sebe upozornil již v minulosti, kdy v době covidové natáčel videa, kde se střetával se zdravotníky v očkovacích centrech. V minulosti již byl pětkrát odsouzen, své bývalé partnerce a matce svého dítěte podle serveru iDnes.cz vyhrožoval brutálním zavražděním. Čermák byl počátkem tohoto roku odsouzen za podporu a propagaci terorismu. 

  

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Kamal Farhan byl položen dotaz

Co vyřeší zákaz THC?

Podle mě nic. Buď se přesune látka na nelegální trh nebo vznikne nová. Navíc není to tak, že trh s legálními látkami lze aspoň regulovat, což se o těch nelegálních říci nedá? A v čem je třeba THC horší než alkohol? A proč je na tabák zakázána reklama a na alkohol ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zážitek na Lipně za 1900 Kč. Nad jídelním lístkem. Pak i na vleku

4:44 Zážitek na Lipně za 1900 Kč. Nad jídelním lístkem. Pak i na vleku

Svíčková na smetaně za 295, smažený sýr s přílohou za 239 Kč, belgické hranolky za 95 korun. Kdo se …