Za vybraného lékaře si lidé mohou připlatit už od června

03.05.2012 17:21

Za ošetření u vybraného lékaře si mohou lidé připlatit už od června. Ministerstvo zdravotnictví dokončilo ceník, v němž stanovilo sazby od 5 000 do 15 000 korun. Informaci potvrdil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Podle něj bude zřejmě největší zájem o připlácení za porodníky.

Za vybraného lékaře si lidé mohou připlatit už od června
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok
reklama

Legislativní náměstek Martin Plíšek řekl, že ceník bude součástí metodického pokynu pro nemocnice, který vymezí platby za služby nehrazené ze zdravotního pojištění, což je například i výběr lékaře. Metodický pokyn vydá ministerstvo ve věstníku do dvou týdnů, musí jen dokončit administrativní proceduru.

Ceník měl být hotový už v březnu, zdržení vzniklo kvůli pochybnostem právníků. Připlácení za výběr lékaře je podle kritiků na hraně zákona. Prý je možná i protiprávní, protože jím budou omezeni neplatící pacienti.

Peníze půjdou do zkvalitnění služeb

Ministerstvo proto současně se stanovením cen trvá na tom, že pacient, který si připlatí, nesmí předběhnout na operaci toho, který si nepřiplatil a léčení nezbytně potřebuje. Připlácení bude možné jen na plánované výkony, nikoli na výkony akutní. Možnosti výběru lékaře budou pro pacienty omezeny kapacitami pracoviště, nesmí být překročeno únosné zatížení lékařů. Nemocnice bude muset ceník vyvěsit. Ten by měl obsahovat jména lékařů, kteří mohou daný zákrok provádět.

Část vybraných peněz dostane lékař, který výkon provede, část se má rozdělit mezi další lékaře a zdravotnické zařízení. To by mělo peníze investovat do zkvalitnění služeb a vybavení. Z plateb tak budou mít užitek i pacienti, kteří si připlatit nemohou nebo nechtějí.

Podle ministerstva je možnost platby za lékaře na úrovni možnosti připlácet si za lepší pokoj. Zákon tuto možnost exaktně neupravuje, po mnoho let praxe ale nikdy připlácení za pokoj zpochybněno nebylo. Některé nemocnice ovšem už sdělily, že výběr lékaře za příplatek nabízet nebudou.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…