Za zpravodajství z Ukrajiny medaili. Reportér ČT Karas by si prý zasloužil státní vyznamenání

16.07.2014 21:01

Na středečním zasedání rady České televize zazněly zajímavé myšlenky. Jeden z radních ČT Jan Prokeš prohlásil, že by si moskevský zpravodaj Miroslav Karas zasloužil za své reportáže o rusko-ukrajinském konfliktu státní vyznamenání. Mluvilo se také o rozšíření týmu zahraničních zpravodajů či větším zastoupení žen na zahraničních štacích.

Za zpravodajství z Ukrajiny medaili. Reportér ČT Karas by si prý zasloužil státní vyznamenání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování rady ČT

 „K osobnostem, které takto pracují ve své profesi, by se měl postavit i stát. Jestliže je schopný ocenit hasiče, záchranáře, myslím, že profese zahraničního nebo válečného zpravodaje je neméně nebezpečná,“ řekl na zasedání rady České televize radní Prokeš. A dodal, že by si moskevský zpravodaj Miroslav Karas zasloužil za svojí práci státní vyznamenání.

Ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal k problematice oceňování zahraničních zpravodajů uvedl, že v České televizi pro ně existuje systém mimořádných odměn. Nicméně zpravodajové působící v zahraničí jsou podle něho dobře ohodnoceni již svou mzdou. „Odměny jsou spíše symbolické, ale považujeme za nutné je dávat, aby si uvědomili, že známe cenu jejich práce,“ citoval Šámala server Echo24.cz.

Zahraniční zpravodajové v Jižní Americe, jižní Evropě nebo Indii

Generální ředitel České televize Petr Dvořák pak na zasedání rady ČT připustil, že by v budoucnu mohla vzniknout další místa zahraničních zpravodajů, například v Jižní Americe, jižní Evropě nebo v Indii.  V dohledné době tomu ale údajně brání finanční důvody. „Na druhou stranu ale bojujeme s nějakou situací, která umožňuje dělat pouze to, na co finančně dosáhneme,“ vysvětloval šéf ČT. Náklady na zahraničního zpravodaje se podle jeho informací pohybují v jednotkách milionů ročně.

Radní mluvili i o větším zastoupení žen na zahraničních postech. Luboš Beniak zdůraznil, že mezi devíti zahraničními zpravodaji je pouze jediná žena - Barbora Šámalová na Dálném východě.

Šéf zpravodajství Zdeněk Šámal kontroval tím, že při výběru kandidátů se řeší spíše profesní schopnosti než pohlaví. „Nevybíráme, jestli jde o muže nebo ženu, ale podle profesních kvalifikací,“ poznamenal. „Česká televize má spoustu špičkových zpravodajek, které ale odešly na mateřskou dovolenou,“ uzavřel svůj příspěvek do debaty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…