Začne "Týden neklidu". Tisíce studentů budou protestovat proti Dobešovi

25.02.2012 15:01

Studenti po celém Česku vyjdou do ulic. V rámci takzvaného "Týdne neklidu" budou od pondělí protestovat proti chystaným reformám veřejných vysokých škol. Kromě demonstrací a průvodů budou celý týden na programu také přednášky, promítání a různé happeningy.

Začne "Týden neklidu". Tisíce studentů budou protestovat proti Dobešovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto
reklama

Protestovat budou vysokoškoláci v Praze, Brně, Olomouci, Opavě, Hradci Králové, Liberci, Ústí nad Labem, Plzni nebo Zlíně. Na organizaci akce se podílí studentská komora Rady vysokých škol a Iniciativa za svobodné vysoké školy, k níž se hlásí například kněz Tomáš Halík, dokumentaristka Olga Sommerová nebo filozof Erazim Kohák. Studenty podpořil i kardinál Miloslav Vlk.

V Praze bude centrum protestů v dejvickém kampusu a dále na Filozofické a Právnické fakultě Univerzity Karlovy na Palachově náměstí. Na úterý jsou ve většině měst vyjma Prahy naplánovány protesty a takzvaná Noc univerzit. Školy se otevřou veřejnosti a v některých městech budou studenti ve škole i přespávat. Největší akcí pak bude středeční pochod v Praze, na který se sjedou vysokoškoláci z celé ČR. Studenti Univerzity Karlovy dostali na tento den rektorské volno. Celý týden se budou na školách konat také promítání filmů, přednášky a diskuse o reformě.

Smyslem protestů je přimět vládu, aby neschvalovala návrhy dvou reformních zákonů. Odpůrcům reforem se nelíbí zavedení školného, bojí se také omezování akademických svobod a propojování škol s podnikatelskou sférou a politikou.

Původně měly jít návrhy zákonů na vládu v březnu, ale kvůli výtkám legislativní rady vlády se projednávání minimálně o několik týdnů odloží. Reformy se připravují už několik let, kvůli nesouhlasu akademiků však nikdy neprošly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…