Žádná dohoda s Rychetským není, ozval se Rakušan. Babiš má prý strach, že mu STAN s Piráty šlapou na paty

07.02.2021 9:10

Senátoři za hnutí STAN patřili k těm, kteří před třemi lety podali k Ústavnímu soudu ČR stížnost na volební systém s tím, že diskriminace malých stran ve prospěch velkých není v pořádku, a stejně tak není v pořádku, že hlas voličů v Karlovarském kraji nemá stejnou váhu jako hlas voličů v kraji Olomouckém. Předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan poslal jasný vzkaz těm, kteří dnes Ústavní soud kritizují.

Žádná dohoda s Rychetským není, ozval se Rakušan. Babiš má prý strach, že mu STAN s Piráty šlapou na paty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Skupina senátorů, která se obrátila na Ústavní soud ČR ve věci volebního zákona, poukazovala na to, že malé strany potřebují pro zisk jednoho poslaneckého mandátu získat 43 tisíc hlasů, zatímco hnutí ANO Andreje Babiše k dosažení téhož stačilo 19 tisíc hlasů. Ukazuje, že si hlasy voličů nejsou rovny. Podle předsedy STAN Víta Rakušana by tento fakt měl trápit všechny demokraticky smýšlející politiky, a ne jen představitele menších stran.

„V politice se mají věci dělat proto, že jsou správné, ne proto, že z toho něco máte. My s Piráty teď hnutí ANO šlapeme na paty, z toho nespravedlivého systému by naše koalice mohla paradoxně těžit. Přesto jsme za rozhodnutí Ústavního soudu rádi,“ napsal Rakušan.

„V úterý je jednání svolané ministrem vnitra Hamáčkem. My už nyní komunikujeme s předsedy ostatních stran tak, aby volební reforma byla prodiskutovaná v rámci širokého politického spektra. Spravedlivý systém by měl chtít každý politik, nepředpokládám proto, že bude takový problém najít společnou řeč,“ pokračoval.

Rakušan v této souvislosti důrazně odmítl, že by existovala nějaká politická dohoda mezi předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským a hnutím STAN ve věci rozhodnutí o volebním zákonu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Rychetského nařkl, že rozhodl tak, jak rozhodl, pod vlivem možnosti, že Rychetský by mohl v roce 2023 kandidovat na prezidenta.

Rakušan Babišovu spekulaci odmítl jako nesmyslnou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…