Žádná solidarita s neočkovanými. Z domu ven jen výjimečně. Rakousko chce přitvrdit

12.11.2021 16:54

Rakousko chystá celostátní lockdown jen pro neočkované obyvatele. O nařízení se podle kancléře Alexandera Schallenberga bude jednat v neděli. Zároveň se do budoucna zvažuje možnost povinného očkování.

Žádná solidarita s neočkovanými. Z domu ven jen výjimečně. Rakousko chce přitvrdit
Foto: Jiří Krušina
Popisek: Při současné, sílící vlně covidu-19 se opět vedou na sociálních sítích i na různých webových portálech vzrušené debaty o prospěšnosti očkování.

O celostátním lockdownu v Rakousku pro neočkované budou v neděli rokovat hejtmani jednotlivých spolkových zemí a hlavní výbor Národní rady. Kancléř Schallenberg ubezpečil, že očkovaných se žádný lockdown týkat nebude. „Co by si měli myslet lidé, kteří se nechali očkovat, a přesto by pak kvůli lockdownu skončili zavření doma v kuchyni?“ odmítl kancléř spekulace o „solidaritě“ s neočkovanými, píše se na serveru Novinky.cz.

Anketa

Jste pro zavření hospod a restaurací? (Ptáme se od 10. 11. 2021)

14%
75%
hlasovalo: 23629 lidí
Neočkovaní lidé by tak mohli opouštět domovy jen ve výjimečných případech, jako je nákup, návštěva lékaře nebo cesta do práce. Nemohli by například navštěvovat kina, bary, restaurace, fitness centra apod. Na dodržování opatření by měla namátkově dohlížet policie. „Nežijeme přece v žádném policejním státě,“ dodal kancléř, že kontroly opravdu budou jen namátkové.

Rakouská vláda chce tímto opatřením dále motivovat občany, aby se nechali očkovat. Epidemiologická situace v zemi se totiž nadále zhoršuje, když denní přírůstek nakažených se dostal na 12 tisíc, což je nejvíce od dubna.

Podle experta na ústavní právo Christophera Bezemeka by se dokonce mohlo chystat i povinné očkování. „Nenechat se očkovat by v takovém případě mohl být správní delikt a dal by se vymáhat finančně, dokud jedinec nezjedná nápravu,“ uvedl Bezemek.

Ten zároveň připomněl, že Rakousko má na povinné očkování precedens, když v roce 1948 na výzvu OSN přijalo povinnou vakcinaci proti pravým neštovicím. Ke stejnému kroku přistoupilo mnoho dalších států a pravé neštovice se i díky tomu podařilo celosvětově úplně vymýtit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

12:51 Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

Lídr SPD Tomio Okamura se dnes rozhodl vystoupit krátce po zahájení dnešní schůze Poslanecké sněmovn…