Žádné důkazy. Ve hře je soudní dohra. Šéf české pobočky Huawei se vzbouřil

12.01.2019 8:45

Kauza Huawei se dostává do dalšího dějství, nyní se do ní se svým prohlášením vložil šéf tuzemské pobočky čínské firmy Radosław Kedzia. „Pro to, z čeho jsme nyní obviňováni, neexistují žádné důkazy,“ odmítá v rozhovoru pro Hospodářské noviny podezření, že by jimi dodaná telekomunikační a počítačová zařízení znamenala pro Česko bezpečnostní riziko. Český kyberúřad podle něj svým vyjádřením o bezpečnostní hrozbě poškodil jejich byznys a možná dojde na soud.

Žádné důkazy. Ve hře je soudní dohra. Šéf české pobočky Huawei se vzbouřil
Foto: Huawei
Popisek: Huawei

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal v polovině prosince varování týkající se právě Huawei a další čínské telekomunikační firmy ZTE. Podle úřadu by se měly mít státní instituce stejně jako strategické soukromé podniky před čínskými společnostmi na pozoru.

Doporučil jim se jejich systémů zbavit nebo je dodatečně zabezpečit. Huawei i ZTE jsou podle kyberúřadu personálně napojené na čínský komunistický režim a mohly by Číně pomáhat v Česku v provádění průmyslové špionáže.

Nyní se k celé záležitosti vyjádřil tuzemský šéf společnosti Huawei. Taková obvinění důrazně odmítá. „Spolupráci s tajnými službami z jakékoliv země mohu vyvrátit. My poskytujeme služby našim zákazníkům,“ uvedl Kedzia.

Následně dodal, že není pravda ani to, že by čínská firma musela s tamními špionážními službami na požádání spolupracovat, jak stanovují čínské zákony. „Interpretace jedné z největších právních společností v Londýně − Clifford Chance − říká, že Huawei nemá žádnou takovou povinnost, protože jde o globální společnost,“ uvádí.

Prý nechápe, že se český kyberúřad zaměřil právě na ně, když na českém trhu je spousta dalších výrobců. „Pro to, z čeho jsme nyní obviňováni, neexistují žádné důkazy,“ připomněl s tím, že naopak za dobu jejich fungování obdrželi několik ocenění za systém zabezpečení.

Upozornil také, že celá věc nabyla takových rozměrů, že bude mít možná soudní dohru. „Český kyberúřad svým vyjádřením o bezpečnostní hrozbě poškodil náš byznys. Nevylučujeme soud,“ uzavřel Kedzia.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

11:12 Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

Piráti v současné době vyjednávají o účasti na vládě. Jejich pozice ovšem se čtyřmi poslanci není si…