Žádné experimenty, to je heslo strany Merkelové už od války. Bývalý velvyslanec, dnes poradce Zemana, nabídl vhled do předvolební situace

22.09.2017 18:42

K německým parlamentním volbám, které se uskuteční již tuto neděli, se vyjádřil v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu bývalý velvyslanec a současný šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák.

Žádné experimenty, to je heslo strany Merkelové už od války. Bývalý velvyslanec, dnes poradce Zemana, nabídl vhled do předvolební situace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru KPR

„Myslím si, že je jisté, že německé volby vyhraje současná kancléřka Angela Merkelová,“ poznamenal jasně hned na úvod Jindrák. Nepředpokládá ani to, že by něco mohlo ohrozit tak jasnou pozici Merkelové. „Jen kdyby, nedej bože, došlo k nějakému velkému teroristickému útoku, ale to se spíš nestane,“ doufá Jindrák. Podle jeho slov tak Merkelová zvítězí, druzí budou sociální demokraté. „Bude se rozhodovat o třetí příčku – zda to bude Alternative für Deutschland, nebo Die Linke,“ dodal.

Po volbách podle něj bude buď pokračovat současná koalice, nebo tzv. „Jamajka koalice“ (CDU/CSU, FDP, Zelení). K Alternativě pro Německo pak dodal, že v případě, že získá strana více než deset procent hlasů, zasedne takováto populistická strana od druhé světové války v německém parlamentu poprvé. 

Angela Merkelová je pak podle jeho slov vypočitatelná. „V kampani se držela adenaurovského hesla ‚Žádné experimenty‘,“ dodal dále Jindrák. Ten pak zmínil, že Německo Česku vyčítá nedostatečnou solidárnost v otázce uprchlické krize.

Co se týče otázky, zda se více přiklonit k Německu, nebo k Visegrádské skupině, podotkl, že by Česko mělo zvolit kompromis. „Visegrádská spolupráce je důležitá. Nemůžeme spolu nespolupracovat. Přiklonění se jen k Německu by nebylo úplně správné,“ zmínil. 

Následně se Jindrák vyjádřil k Valnému shromáždění OSN, kdy se prezident Miloš Zeman setkal mimo jiné s exmanželkou prezidenta USA Donalda Trumpa Ivanou. „Neplánovali jsme, že by se měla uskutečnit bilaterální schůzka s prezidentem. Pan prezident se potkal s hlavou USA na recepci u příležitosti Valného shromáždění OSN,“ podotkl Jindrák. S velvyslancem v USA Hynkem Kmoníčkem se Zeman nesetkal. „Žádný problém jsem nevycítil,“ snažil se odrazit Jindrák spekulace, že Kmoníček je v nemilosti právě kvůli neuskutečněnému setkání Zemana s Trumpem. Zároveň vyloučil, že by absence bezpečnostních prověrek kancléře Vratislava Mynáře či poradce Martina Nejedlého na setkáních prezidenta s ostatními státníky způsobovala nějaké komplikace. Zeman by se měl ještě letos mimo jiné vydat do Ruska, kam jej pozval jeho protějšek Vladimir Putin.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…