Žádné no-go zóny neexistují. Ale radši do těchto oblastí nechoďte. Ve Švédsku řeší zapeklitý problém s politickou korektností

23.06.2017 8:07

Švédská policie otevřeně přiznává, že v zemi existují no-go zóny, tedy oblasti, které jsou do značné míry ovládány zločineckými gangy a není radno, aby policisté či zdravotníci do těchto zón cestovali sami. Švédsko se sice urputně brání označovat oblasti pod vládou gangů za no-go zóny, ale jedním dechem dodává, že jejich počet roste.

Žádné no-go zóny neexistují. Ale radši do těchto oblastí nechoďte. Ve Švédsku řeší zapeklitý problém s politickou korektností
Foto: Vít Hassan
Popisek: V jihošvédském městě Malmö
reklama

Oficiálně ve Švédsku neexistují žádné no-go zóny. Neexistují místa, kam by se policisté, či zdravotníci nedostali. Neoficiálně je ovšem takových zón už 61, přičemž 23 z nich je zvláště nebezpečných.

„Švédská policie nyní zveřejnila aktualizovaný seznam takzvaných zranitelných míst. Před dvěma lety jich bylo 53, nyní 61. ‚Je to oblast charakteristická nízkou sociální úrovní obyvatel, kde mají kriminální gangy silný vliv,‘ uvedla policie. A zmínila i to, že tam většinou převládají komunity imigrantů a často je přítomný náboženský extremismus," píše páteční MF Dnes.

Jde o oblasti, kam sice může vjet policejní vůz či sanitka, ale musí počítat s tím, že po nich tamní obyvatelé – často migranti – budou házet kameny a v žádném případě nebudou spolupracovat s úřady. Právě tady často nalézá teroristický Islámský stát oddané bojovníky, kteří podlehnou jeho propagandistickým videím

Policie ale skutečně odmítá označovat oblasti pod nadvládou gangů za no-go zóny. Už proto, že tam strážci zákona musí jezdit dost často, takže pro ně to jsou spíše go-go zóny. Když tam policisté či záchranáři jedou, prý musí mít vždy v zádech zálohu a promyšlené únikové trasy, kudy odjedou, pokud by se něco „zvrtlo“. Deník se dovolává informací, které má k dispozici server The Local.

„Nejsou tu absolutně žádné no-go zóny, jezdíme všude. Ale občas máme signály, že něco není v pořádku, a pak se na to raději dobře připravíme,“ říká šéf hasičů v nejrizikovějších stockholmských předměstích Rinkeby a Tensta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

19:35 Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více …