Žádost o vydání Babiše nezastaví. Minimálně dvacet procent lidí mu to hodí tak jako tak, soudí znalec průzkumů

11.08.2017 12:06

Sociolog Jan Hartman má za to, že policejní žádost o vydání Andreje Babiše výsledek voleb příliš neovlivní. Možná mu to nějaké voliče odláká, ale Babiš jich podle sociologa teď má tolik, že ho policejní žádost vlastně moc nemusí trápit. Obdobný názor zastávají i další experti.

Žádost o vydání Babiše nezastaví. Minimálně dvacet procent lidí mu to hodí tak jako tak, soudí znalec průzkumů
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Průzkumy různých agentur dlouhodobě naznačují, že Andrej Babiš se svým hnutím ANO drtivě vyhraje volby. Mohl by dostat přes 30 procent hlasů. Za jistých okolností bude moct Babiš dokonce pomýšlet na jednobarevnou vládu, protože nelze vyloučit, že získá přes sto křesel v Poslanecké sněmovně. A jestliže jsou voliči připraveni karty rozdat právě takto, pak to znamená, Babiš má stabilní voličské jádro, které mu odevzdá hlas, i kdyby trakaře padaly, jak se občas říká.

Toto stabilní voličské jádro dnes Babišovi přináší asi 20 procent hlasů. „S tím se dají volby za současné situace vyhrát, i kdyby nikdo jiný hnutí ANO nevolil. Žádná jiná strana totiž nemá 20 procent ani v modelu – natož pak v tvrdém jádru,“ vysvětlil sociolog, podle nějž ANO ve volebních modelech krátkodobě přijde o dvě až tři procenta. Informuje o tom server Aktuálně.cz.

Celý čláínek naleznete zde

Podobně to vidí i sociolog z agentury Median Daniel Prokop, také podle něj teď asi 13 procent voličů zvažuje, zda nakonec odevzdají hlas Babišovi nebo někomu jinému. Politolog Lukáš Jelínek, jenž má blízko k ČSSD, upozorňuje, že voliči ANO bývají tolerantnější ke kauzám šéfa hnutí a spokojí se s Babišovým tvrzením,že je to kampaň a že ho politická konkurence chce zničit.

Skalní voliče nijak zvlášť neovlivnila ani kauza s korunovými dluhopisy, u které pravicová opozice tvrdí, že se Babiš mohl vyhýbat placení daní. Babišovi neuškodily ani odposlechy rozhovorů s někdejším novinářem MF Dnes Markem Přibilem.

Politolog Kamil Švec k tomu ale dodává, že Babišovi může tahle kauza přece jen uškodit. Zvlášť pokud bude říkat „sorry jako, nemám co říct“.

„Zatím vždycky voliči stáli na straně Andreje Babiše, ale doposud nikdy do toho nezasáhla policie, že by si vyžádala trestní stíhání. A to může ovlivnit volby,“ soudí Švec. „Nemělo by se to zvrhnout v klasické ‚sorry jako, nebudu nic vysvětlovat‘ a ‚je to kampaň‘,“ připomněl Babišovy výroky k nákupu dluhopisů politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…