Záhada Rathových odposlechů. Poslanci tvrdí, že nemusely uniknout od nich

19.07.2012 23:00

Ve středu policisté poslali do Poslanecké sněmovny informace o dalším korupčním jednání poslance Ratha (s žádostí o souhlas s rozšířením jeho stíhání) a ve čtvrtek ráno byla všechna média plná peprných odposlechů poslance a jeho kompliců. Poslanci však namítají, že únik nemusel být jejich vinou.

Záhada Rathových odposlechů. Poslanci tvrdí, že nemusely uniknout od nich
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Poslanec Marek Benda
reklama

Státní zástupce Petr Jirát uvedl: „Jsem šokován.“  Šéf protikorupční policie plukovník Martinec požádal o setkání s předsedou mandátového výboru Sněmovny Bohuslavem Sobotkou a nastavit pravidla, jak to bude fungovat. Naopak někteří poslanci podle ČT rovnou obvinili policii, že únik „nastražila“, aby vypadal jako ze Sněmovny.

Marek Benda z ODS hned v úvodu debaty v pořadu Události, komentáře předeslal, že neručí za všechny členy výboru. „Je tam mezi nimi i investigativní novinář, který ještě nepochopil, že už není novinářem, ale politikem,“ vzpomněl populární „hrdlo“ mandátového výboru, poslance Radka Johna.

Poslanec Stanislav Křeček z ČSSD následně upozornil, že členové výboru dostali materiály až večer,  takže by těžko mohli stihnout obvolat všechna média, která ráno přepisy odposlechů měla. „Zdá se, že si někdo chtěl připravit půdu, aby to bylo na poslance,“ uvažoval Křeček. Konkrétnější však být nechtěl.

Do debaty následně vstoupil i mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej: „Ohrazuji se, že to posílaly orgány činné v trestním řízení,“ uvedl. „My máme všechno pokryté a na naší činnost dohlíží státní zástupce,“ odmítl podíl policistů.

Podle poslanec Křečka v této zemi existují kromě poslanců i jiné kanály, kudy mohou unikat odposlechy. „Úniky odposlechů byly i tam, kde s tím poslanci neměli nic společného- ve fotbale z toho vznikla celá divadelní hra,“ vzpomněl opoziční poslanec legendární frašku o Ivánkovi.

Podle Marka Bendy mohou vyšetřovací orgány samy snadno zjistit, zda materiály unikly od poslanců. „Policie může zjistit, jestli na tom dokumentu, co měli novináři, je napsáno „mandátový a imunitní výbor.“ Pokud ne, tak jsme z obliga,“ radí policistům předseda Ústavně- právního výboru Sněmovny.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…