Zahradil se vysmál Čaputové a slovenské TOPce. Už ví, co bude dál, kavárna nezajásá

02.03.2020 14:14

Poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradil (ODS) se už nemohl dívat na to, jak je každý „chytrý“ ohledně vývoje dění na slovenské politické scéně. Jde o sobotní slovenské volby, které suverénně vyhrál Igor Matovič se svým hnutím Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a ke kterým europoslanec přidal pár svých postřehů.

Zahradil se vysmál Čaputové a slovenské TOPce. Už ví, co bude dál, kavárna nezajásá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil
reklama

Zahradil je například toho názoru, že Matovičovo jasné vítězství je součástí širšího trendu „trumpizace“ politiky. „Prosazují se výrazní, kontroverzní političtí lídři, kteří se s věcmi moc nemažou a útočí na první signální soustavu voličů,“ upřesňuje ve svém facebookovém příspěvku.

Anketa

Jste spokojeni s výsledky parlamentních voleb na Slovensku?

13%
21%
hlasovalo: 6007 lidí

Z politické scény tak podle něj nezůstal kámen na kameni – ze subjektů, které pronikly do Národní rady ještě před nějakými 20 lety, neexistoval nyní již ani jeden. „Zhroutila se stranická politika. Na prvním a třetím místě skončila nesystémová, nestandardní hnutí bez ideového profilu a s nejasným programem,“ dodává Zahradil.

„Propadli bezbarví, byť protežovaní ‚liberální‘ miláčkové médií. Koalice PS/Spolu (čaputovci) se do parlamentu vůbec nedostala, exprezident Kiska tam prolezl s odřenými zády,“ glosuje dál výsledky voleb. A dodává: „Smer nakonec dopadl, nejspíš ze setrvačnosti, o něco lépe, než projektovaly exit polls, Kotleba naopak za průzkumy zaostal.“

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Slovensku Zahradil přeje jen to nejlepší, jakkoliv sestavování nové vlády prý bude nejspíš připomínat „pečení pověstného dortu pejska a kočičky“. Nicméně jednu poznámku si odpustit nemůže: „Až zas bude někdo vykládat, že Slovensko má před námi náskok (protože má Čaputovou a euro), nechť, prosím, napřed dvakrát polkne nebo vydýchne nebo tak něco, než to vypustí z úst. Nejen kvůli těmto volebním výsledkům, ale také kvůli tomu, co jim dlouhodobě předcházelo a co je zapříčinilo.“

Jeho příspěvek vyvolal diskusi rozporuplných reakcí.

Uživatelka Květa Le trvala na svém názoru, že Slováci mají za námi zpoždění, neboť u nás protikorupční hnutí vládne již pár let. 

Přispěvatel do diskuse Jan Sýkora se pak na Zahradila obrátil s otázkou, co se stalo s Kiskou. Osobně jej totiž vnímá pozitivně a očekával, že hlasů posbírá více. „Přefouknutá záležitost. Taková slovenská TOPka,“ zní stručná odpověď europoslance Zahradila.

Vítězství Matoviče pak ocenil ve své reakci Lukáš Codr se slovy: „U mě dobrý. Prohrála mafie, fašisti, černoprdelníci a Soros (plus zbytek Maďarů). S tím se dá fungovat.“ Jeho názor Zahradil kvitoval.

Pro ODS (nejen) ze slovenského výsledku plyne také jeden úkol, jenž nemá jednoduché řešení, poznamenal Milan Kasimir. A sice, jak to udělat, aby Babišovy voliče nepřevzal nějaký populista. „Voliči napříč Západem dávají najevo nechuť volit establishmentové strany. Jak toto překonat? To je klíčové zadání pro následující roky,“ domnívá se.

Zahradil k tomu vyslovil názor, že „Matovič to teď bude muset uplácat s Kollárem a se Sulíkem“.

Později pak podotkl, že největším poraženým těchto voleb není Fico, ale prezidentka Čaputová a exprezident Kiska. Proevropský liberální aktivismus dnes v Národní radě podle europoslance reprezentují jen kiskovci. „Smer byl doposud konformní jen z oportunismu, v opozici se z nich rychle stanou ‚národovci‘,“ míní Zahradil.

„Takový ten proevropský liberální aktivismus dnes v Národní radě reprezentují jen kiskovci. Smer byl doposud konformní jen z oportunismu, v opozici se z nich rychle stanou ‚národovci‘,“ hodnotil Zahradil, jak se situace na Slovensku vyvine. A dodal, že lituje, že ho zablokoval novinář z Respektu Luboš Palata. „Rád bych si přečetl jeho odborný nářek nad tím, že voliči opět volili jinak, než po nich chtěla média,“ posteskl si europoslanec.

Na Twitteru ještě dodal: „Z hlediska soudržnosti a spolupráce V4 jsou výsledky slovenských voleb spíše dobrá zpráva. Z těch, co sestaví vládu, tam nevidím nikoho, kdo by papouškoval floskule o ‚toxickém Visegrádu‘ (a ač vypadly maďarské strany, ani nikoho, kdo by brnkal na antimaďarskou strunu).“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…