Zahrádkové „gestapo“ opět konalo. A dostalo od Hřiba pochvalu

19.10.2023 19:50 | Monitoring

V uplynulých měsících Praha podnikla několik kroků k urychlení dokončení procesu kultivace restauračních zahrádek v centru města. Jak provozovatelé restauračních předzahrádek dodržují daná pravidla, se rozhodl letos zkontrolovat radní Adam Zábranský (Piráti). V červenci ohlásil neuspokojivé výsledky a těm, kteří pravidla obcházejí, pohrozil, že město přitvrdí a smlouvy vypoví. Nyní se ale raduje, značná část provozovatelů se zalekla a druhé kolo kontroly přineslo „pozitivní výsledky“. Od exprimátora Zdeňka Hřiba přišla velká pochvala. Některým problémovým podnikatelům „okrádajícím město“ ale stále hrozí vypovězení nájemní smlouvy a smluvní pokuty.

Zahrádkové „gestapo“ opět konalo. A dostalo od Hřiba pochvalu
Foto: Repro iDnes
Popisek: Pirátský radní pro bydlení a transaprentnost, Adam Zábranský

Většina provozovatelů restauračních předzahrádek v centru Prahy nedodržuje pravidla jejich podoby, se kterými souhlasila ve smlouvě. Informoval letos v červenci radní Adam Zábranský (Piráti). Někteří restauratéři na pravidla, která město přijalo v roce 2021, nepřistoupili a s městem se soudí. Pokud žaloby nestáhnou, město s nimi podle Zábranského v budoucnu další nájemní smlouvu neuzavře.

Zábranský tehdy uvedl, že provozovatelům, kteří porušili pravidla, město rozeslalo dopisy, ve kterých je vyzvalo k napravení nedostatků. Oznámil, že následovat bude další kontrola, a pokud opět zjistí prohřešky, přijdou na řadu smluvní sankce. „Pokuty jsou relativně vysoké, je to deset tisíc korun za jednotlivé pochybení za den,“ řekl radní. Dodal, že v případě nedodržení výměry je možné, že při opakovaném pochybení magistrát rovnou vypoví smlouvy.

Do července nové smlouvy podle Zábranského uzavřelo 134 podniků umístěných na Václavském a Staroměstském náměstí nebo v ulicích Národní, 28. října a Na Příkopě. Jejich zahrádky magistrát koncem května a v červnu zkontroloval. U třetiny z nich kontrola nezjistila žádné pochybení, u zbytku pak objevila přes 200 porušení pravidel. Nejčastějším byly viditelné kabely, na které pracovníci magistrátu narazili v 35 případech, informovala na svém webu ČT24.

V devatenácti případech zjistily kontroly zakázané prvky mobiliáře, stejný počet podniků pak po 22.00 zahrádky nesklízel. Z pohledu města je asi nejzávažnějším pochybením překročení výměry, které magistrát objevil u osmnácti předzahrádek. Dalších sedmnáct podniků pak nedodrželo to, aby na chodníku u zahrádky zůstal zachován průchod široký alespoň 180 centimetrů.

Problémem podle Zábranského také bylo, že menší skupina provozovatelů se rozhodla na nová pravidla nepřistoupit a výpovědi smluv ze strany města napadla u soudu. Takových žalob dorazilo celkem třináct. V šesti případech už soudy pravomocně rozhodly ve prospěch magistrátu, dodal.

Jak Zábranský přislíbil, proběhlo i druhé kolo kontrol pro restaurační zahrádky, které po předchozích hrozbách přineslo podle jeho slov ovoce.

„Druhé kolo kontrol předzahrádek přineslo pozitivní výsledky. Při kontrole bylo identifikováno o více než třetinu méně nedostatků než při prvním kole v červnu,“ oznámil úspěch magistrátu při vymáhání pravidel.

Nechybělo ani poděkování provozovatelům, kteří mají od začátku všechno v pořádku, případně pozitivně zareagovali na připomínky z první kontroly a nalezené nedostatky dokázali odstranit. „Ukazuje se, že opravdu toho tak moc nechceme. Bez jakéhokoliv pochybení prošlo 80 provozovatelů,“ dodal radní s tím, že se podařilo snížit četnost prohřešků snad ve všech sledovaných kategoriích. Nejčastější pochybení je využívání nepovolených prvků mobiliáře jako chladicí boxy či pokladny (zjištěno v osmnácti případech).

V patnácti případech byl porušen zákaz vedení elektrických kabelů na zahrádku. Z mého pohledu nejzávažnější prohřešek v podobě přesáhnutí zasmluvněné výměry zahrádky naši kontroloři objevili v deseti případech, což při první kontrole to byl prohřešek nejčastější.

„Zrovna toto považuji za tak závažné pochybení, že budeme psát provozovatelům, že pokud u nich překročení zasmluvněné výměry zjistíme znovu, vypovíme jim nájemní smlouvy. Je extrémně neférové, když někteří podnikatelé okrádají město na nájemném a městskou část na poplatcích,“ dodává Zábranský.

Ke spokojenosti s podobou restauračních předzahrádek podle radního chybí ještě mnoho. „Ač se situace lepší, nechci lakovat věci narůžovo – k dosažení ideálu musíme ještě ujít kus cesty. Protože pravidla mají platit pro všechny a provozovatelé byli vyzváni k nápravě pochybení již v červenci, budeme jim nyní již zasílat výzvy k uhrazení smluvních pokut,“ pohrozil Zábranský opakovaně.

Za obcházení zahrádek a kontrolování, zda si na ně někdo náhodou nedal pokladní terminál, pak dostal Adam Zábranský pochvalu od bývalého primátora Hřiba.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Migrační pakt

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se z migračního paktu můžeme nějak vyvázat nebo je to už hotová věc? A řeší vůbec to hlavní, jak nelegální migraci zabránit? Není třeba řešit příčinu problému než pak jeho důsledky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

21:41 „Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

Po rozhodnutí poslanců podpořit návrh, aby stejnopohlavní páry měly většinu práv manželů s tím, že j…