Zahraniční zdroj: Schapiro si prý za místo na velvyslanectví v Praze zaplatil

16. 9. 2016 10:33

Stávající americký velvyslanec Andrew Schapiro daroval Demokratické straně 722 tisíc dolarů a zřejmě proto se stal ambasadorem v ČR. S odvoláním na populární server Zero Hedge to píše Echo24.

Zahraniční zdroj: Schapiro si prý za místo na velvyslanectví v Praze zaplatil
Foto: Vít Hassan
Popisek: Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na Právnické fakultě UK v Praze
reklama

Za štědrý příspěvek do stranické pokladny lukrativní post. Takovou praxi, kterou prováděli američtí republikáni už v devadesátých letech, uplatňuje i Demokratická strana. Podle informací Zero Hedge, který sleduje propojení finančního světa s politikou, získali takto místo velvyslance v Praze Andrew Schapiro nebo jeho předchůdce Norman L. Eisen.

  • Celý text je ZDE

Mezi významné přispěvatele amerických demokratů zařadil server Andrewa Schapira, který se stal velvyslancem USA v České republice v září 2014. Straně daroval 722 tisíc dolarů. Mezi největší donátory se zařadil také Norman L. Eisen, který působil v Praze jako velvyslanec od ledna 2011 do srpna 2014. Přispěl dokonce částkou 1 264 900 dolarů.

V USA je to praxe stará desítky let. Od sedmdesátých let se poměr kariérních a politických velvyslanců pohybuje okolo 70 % ke 30 %. V prvním Obamově volebním období bylo politicky jmenovaných velvyslanců, tedy zpravidla finančních přispěvatelů, 37 procent. V druhém období se podíl blíží 50 procentům. Řada z jeho nominantů postrádala byť minimální kvalifikaci, například hoteliér nominovaný na velvyslance v Norsku při schvalování v Senátu nevěděl, že Norsko je království, a jednu ze stran norské vládní koalice označil za extrémistickou.

Z osmi amerických velvyslanců v ČR od roku 1992 byli jen dva kariérní diplomaté, zbývající byli politicky jmenovaní a zpravidla finančně přispívali politikům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo může za 10 procent ODS? Vlivný muž ukázal do Řeporyjí. A Pavel Novotný pak ze sebe vydal to nejlepší

6:18 Kdo může za 10 procent ODS? Vlivný muž ukázal do Řeporyjí. A Pavel Novotný pak ze sebe vydal to nejlepší

Na starostu městské části Praha-Řeporyje Pavla Novotného (ODS) opět míří kritika z vlastních řad. Ne…