Zájem o učiliště by zvedla státní a firemní stipendia, myslí si Chládek

01.08.2012 17:33

Upadající zájem o učňovské školství by mohla povzbudit státní a firemní stipendia a také větší propagace řemesel mezi mladými. Senátor a expert ČSSD na školství Marcel Chládek proto v horní komoře parlamentu založil pracovní skupinu, v níž zasednou i drobní podnikatelé a zástupci Rakouské hospodářské komory. Ti si totiž stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Navržené změny chtějí poté představit ministerstvu školství, řekl dnes Chládek novinářům.

Zájem o učiliště by zvedla státní a firemní stipendia, myslí si Chládek
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek

"Je nutné zavést i státní stipendia a je nutné zavést i firemní stipendia," míní Chládek. Finanční příspěvky vzorným studentům už nabízí některé kraje. Podle Chládka by ale finančními pobídkami mohl stát podporovat obory, které mají budoucnost, ale kam se děti nehrnou. Jako příklad uvedl zedníky, nástrojaře nebo kuchaře.

Zahraniční firmy u nás nemohou sehnat pracovníky

V minulém školním roce ubylo učilištím šest procent žáků, propad bude nejspíš pokračovat i v dalších letech. Kvůli slabým populačním ročníkům se totiž i děti s horšími známkami dostanou na maturitní obory. Leckterá učiliště ještě teď v půlce prázdnin hlásí desítky volných míst a nabírat chtějí zájemce až do konce srpna.

Přitom podle Martiny Honsové z Rakouské hospodářské komory zastupující 4500 firem si podnikatelé neustále stěžují, že v Česku nemohou sehnat kvalifikované zaměstnance. Komora chce proto v rámci pracovní skupiny jednat o tom, že by rakouské společnosti mohly nabízet českým žákům stáže, firmy by se mohly zapojit i do přeshraniční výměny pracovníků.

Ačkoliv je o šikovné řemeslníky zájem, podle Chládka usilují žáci vždy raději o maturitní obor, protože jim připadá atraktivnější a bez vyhlídek na těžkou manuální práci. Právě propagace řemesel by prý ale mladým lidem mohla ukázat, že i manuální práce vyžaduje vysokou odbornost a lze si při ní vydělat slušné peníze. Pomohlo by prý také zavedení mistrovské zkoušky, která by byla srovnatelná s maturitou.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…