Zajímavý průzkum o „těch nahoře“: Politici dostali od lidí za úplatky jedničku

15.04.2015 20:00

Největší vliv na rozhodování politiků mají podle většiny veřejnosti úplatky, korupce a různé lobby, nejmenší naopak občané. Vyplývá to z březnového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky má ČTK k dispozici. Takový názor přitom podle CVVM zastávají Češi už mnoho let.

Zajímavý průzkum o „těch nahoře“: Politici dostali od lidí za úplatky jedničku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Agentura totiž dělá obdobné průzkumy skoro každý rok a od roku 2002 do letoška z nich vyšlo vždy to, že lidé za klíčový faktor ovlivňující rozhodování politiků považují „úplatky a korupci“, dále „zájmové skupiny a lobby“ a že vliv občanů je podle nich malý.

U úplatků a korupce dalo jedničku 30 procent dotázaných

Po úplatcích a korupci a zájmových skupinách mají třetí největší vliv na politiky podle veřejnosti média, následují voliči vlastní strany, pak odbory, po nich stávky a demonstrace, průzkumy veřejného mínění, za nimi vědci a odborníci, pak sociální sítě, předposlední jsou církve a faktorem, který podle veřejnosti ovlivňuje politiky nejméně, jsou občané.

Výčet těchto možností nabídli autoři výzkumu v březnu zhruba tisícovce lidí starších patnácti let a zeptali se jich, jak podle jejich názoru ovlivňují rozhodování politiků. Lidé mohli své odpovědi rozprostřít na škále od čísla jedna, což znamenalo, že označený faktor ovlivňuje politiky v nejvyšší míře, až po číslo sedm – zvolením tohoto čísla dal respondent najevo, že podle něj daný faktor rozhodování politiků neovlivňuje vůbec.

U úplatků a korupce dalo jedničku 30 procent dotázaných, 28 procent dalo dvojku a 21 procent trojku. Sedmičku dala dvě procenta, dvě procenta lidí tedy věří, že úplatky a korupce politiky vůbec neovlivňují.

Váha úplatků coby klíčové věci ovlivňující rozhodování politiků v posledních letech relativně klesla

U faktoru občané zvolilo na škále jedna až sedm jedničku jedno procento dotázaných, jedno procento lidí se tedy domnívá, že v nejvyšší míře ovlivňují rozhodování politiků právě občané.

Přesto je z časové řady průzkumů vidět, že váha úplatků coby klíčové věci ovlivňující rozhodování politiků v posledních letech podle veřejnosti relativně klesla. Občanům coby faktoru ovlivňujícímu politiky naopak přikládá význam o něco více lidí než dřív.

Celou zprávu najdete zde

Zatímco v roce 2012 bylo průměrné hodnocení vlivu úplatků 2,14 a vlivu občanů 5,22, letos to bylo 2,43 a 4,8 – platí, že čím nižší číslo, tím větší vliv na rozhodování politiků veřejnost dané položce přisuzuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude záchrana Evropy. Zemanův včerejší návštěvník zvaný „anti-Soros“ budí rozruch na Západě. Aktuální informace

9:25 To bude záchrana Evropy. Zemanův včerejší návštěvník zvaný „anti-Soros“ budí rozruch na Západě. Aktuální informace

Steve Bannon začal své turné po Evropě. Bývalý poradce Donalda Trumpa už navštívil Řím, Prahu a odlé…