Zakázka v Kyrgyzstánu: Kouzelník Mynář? Nejdřív to nešlo, najednou to šlo. Stačilo, aby se kancléř přimluvil

25.07.2017 8:01

Úterní Lidové noviny se znovu vrací ke kauze firmy Liglass Trading CZ, za kterou se v Kyrgyzstánu přimlouval hradní kancléř Vratislav Mynář. Přímluva kancléře má takovou váhu, že pomohla firmě s minimálními zkušenostmi získat obří zakázku ve středoasijské zemi. Deník přinesl ke kauze nové podrobnosti.

Zakázka v Kyrgyzstánu: Kouzelník Mynář? Nejdřív to nešlo, najednou to šlo. Stačilo, aby se kancléř přimluvil
Foto: prezident.kg
Popisek: Kyrgyzský prezident Atambajev s majitelem firmy Liglass Trading CZ Michaelem Smelíkem

Firma Liglass Trading CZ by měla dokončit kaskádu vodních elektráren. Česká firma přitom nikdy tak velký projekt nedělala. Hradní kancléř Mynář se za firmu přesto postavil a napsal do středoasijské republiky doporučující dopis. Deník zjistil, že o tuto zakázku se česká strana zajímala již v minulosti.

Už na začátku roku 2016 se o zakázku zajímala česká společnost GEEN General Energy (dnes GEEN Holding). Její zájem o zakázku byl tak velký, že v Kyrgyzstánu založila pobočku GEEN-KG. Založil ji Jiří Vojtěchovský. To je prý velmi důležitá postava v celé kauze. Kyrgyzské ministerstvo zahraničí ale firmu k realizaci dostavby elektráren nedoporučilo, protože firma se měla chlubit realizacemi projektů ve střední Evropě i v Číně, ale konkrétní informace o jednotlivých projektech už nedoložila.

„O rok později se Vojtěchovský objevuje v nové roli – generálního ředitele firmy Liglass Trading CZ, která naopak uspěla. Zajímavé je porovnat kondici obou společností. Zatímco skupina GEEN v roce 2014 vydělala 38 milionů korun, hospodaření společnosti Liglass se v ten samý rok propadlo do milionové ztráty,“ píše deník.

Pod jménem společnosti Liglass se Vojtěchovský ucházel znovu. Tentokrát ale měl k dispozici dopis od hradního kancléře Vratislava Mynáře, který mu pomohl.

„Z materiálů zveřejněných na registru firem Kyrgyzstan 1 dále vyplývá, že zřizovatelem kyrgyzské pobočky GEEN-KG byl Jiří Vojtěchovský a ředitelem bývalý člen parlamentu a nyní lobbista Kubanychbek Tumanov. Zdroje LN se shodují, že právě tento vlivný muž Vojtěchovskému ve vyjednávání kontraktu díky svým znalostem tamního prostředí pomáhal,“ pokračuje deník.

Přimluvil se i český prezident Miloš Zeman. Sám to prozradil v rozhovoru pro Český rozhlas. Učinil tak prý na doporučení českého ministerstva průmyslu. Sám o oné firmě Liglass nic nevěděl.

Tím ovšem celý příběh ještě nekončí. O dostavbu elektráren v Kyrgyzstánu se podle všeho zajímá  další česká firma.Pražská DC-Master Management.

„Její majitelkou je podnikatelka Leona Benešová. Její jméno začíná být v kyrgyzském „dobrodružství“ čím dál výraznější. Benešová je jedním ze tří zakladatelů Česko-kyrgyzské obchodní komory. Dalšími jsou majitel Liglassu Michael Smelík a jeho ředitel Vojtěchovský. Benešová je zároveň partnerkou nepravomocně odsouzeného spolumajitele Olea Chemical Michala Urbánka. LN včera výše uvedené osoby oslovily s dotazy, nikdo však neodpověděl,“ uzavírá deník.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…