Zakážou nám krtečka, protože je černý? Nebo čerty?! Postavme se sluníčkářům. Opoziční poslanec se rozpálil do běla

16.06.2020 17:48

Poslanec Radim Fiala (SPD) se rozčílil kvůli snaze nizozemského premiéra Marka Rutta zrušit postavu Černého Petra, který v zemi tradičně doprovází Mikuláše místo českého čerta. Někteří z těch, kteří Černého Petra představovali, se prý kvůli jeho černé barvě cítili diskriminováni. „To jako zakážeme i krtečka, protože je černý?“ rozčílil se Fiala.

Zakážou nám krtečka, protože je černý? Nebo čerty?! Postavme se sluníčkářům. Opoziční poslanec se rozpálil do běla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Fiala s dárečkem
reklama

„Sluníčkáři chtějí zničit naše národní tradice. Nizozemský premiér Mark Rutte chce v reakci na protirasistické demonstrace v USA a západní Evropě zrušit postavu Černého Petra, která doprovází Mikuláše a má začerněnou tvář. Takže kvůli sluníčkářům odstraníme pohádky od Lady? Zakážeme příště krtečka, protože je taky černý? A nezakážou nám příště Mikuláše, protože nosí na čepici křesťanský kříž, který může urážet muslimy? Z čeho všeho příště udělají rasismus?“ rozzlobil se Fiala.

Nizozemský premiér nedávno poznamenal, že od roku 2013 potkal mnoho lidí, včetně malých dětí, kteří se cítili být diskriminováni proto, že představují černocha. To je podle Rutteho to poslední, co lze chtít od svátků určených zejména dětem. „Očekávám, že za pár let už žádní Černí Petrové nebudou,“ prohlásil premiér.

„V Nizozemsku s Mikulášem nechodí čert, ale Černý Petr (Zwarte Piet), který podle tradice doprovázel sv. Mikuláše ze Španělska do Nizozemí a představuje postavu španělského Maura. A jelikož jsou Maurové snědší, má logicky tato postava začerněnou tvář. Též je umouněn od sazí, protože podle legendy nosí dárky dětem, když se za nimi spouští komínem,“ vysvětluje původ Černého Petra Fiala.

Anketa

Měl by být Xaver Veselý ODVOLÁN z Rady ČT?

3%
97%
hlasovalo: 12145 lidí
„Podle sluníčkářů jde ale o rasismus. Příště nám budou chtít v České republice zakázat čerty, protože ti mají přece také začerněnou tvář! Sluníčkáři chtějí zničit veškeré tradice a veškerou národní hrdost. My se jim ale postavíme a naše tradice i národ ubráníme,“ píše Fiala bojovně a poukazuje na průzkum, podle kterého 59 procent Nizozemců chce, aby si Černý Petr udržel svoji černou tvář.

Podobné problémy podle Fialy řešilo také české školství. „Vzpomeňme na podobnou kauzu u nás. Romské sdružení Roma Realia poslalo protestní dopis na Ministerstvo školství. Romové žádali, aby se nesměla jako učební pomůcka používat kniha Josefa Lady Mikeš, protože v ní kocourkovi ublížili cikáni,“ připomíná Fiala.

„V některých státech Evropské unie, hlavně na Západě, probíhá snaha zakázat vánoční křesťanské tradice včetně vánočních stromků, koled a betlémů, aby náhodou tyto zvyklosti neurazily muslimské imigranty. My jsme tady doma a nevím, proč bychom se my měli přizpůsobovat imigrantům či cizincům,“ pokračuje Fiala a přidává názor celého hnutí SPD.

„Hnutí SPD silně obhajuje tyto naše tradice. Je to spojení s našimi předky, kteří budovali tuto naši krásnou vlast. Slovy Viktora Dyka naše láska k našemu národu neznamená zášť a nenávist, znamená naopak velikou víru, velikou naději a velikou lásku. Nemáme nenávist k jiným národům a kulturám, ale budeme do posledního dechu bojovat za to, abychom ve své zemi mohli žít podle svých zvyklostí a abychom si o své vlastní zemi rozhodovali my sami,“ uzavírá Fiala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…