Zakážou prodej na vánočních trzích? Nesmysl! Právník se zhrozil. Nyní má vláda trumf

26.11.2021 9:30

Vláda v demisi ode dnešního dne omezila na měsíc život v Česku – vyhlásila nouzový stav, kterým podle experta na zdravotnické právo z České pirátské strany Ondřeje Dostála získala imunitu a její opatření lze nyní napadnout pouze před Ústavním soudem. Na CNN Prima NEWS vyjádřil přesvědčení, že nové „nesmyslné“ restrikce nepomohou zastavit šíření koronavirové epidemie.

Zakážou prodej na vánočních trzích? Nesmysl! Právník se zhrozil. Nyní má vláda trumf
Foto: Repro Twitter
Popisek: Ondřej Dostál, Pirátský expert na zdravotnictví

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 27162 lidí
Podle Dostála nová protiepidemická opatření nebudou mít v boji s koronavirovou epidemií žádný efekt. „Vnímám kroky vlády z oboru politického marketingu, než z oboru práva, protože ta opatření, která vyhlásila, nezastaví šíření covidu. Už to ani nejde,“ uvedl.

Původní zdroj ZDE 

Strategie Babišova kabinetu je prý zcela nesmyslná a necílí na ochranu nejohroženějších skupin: „Místo toho, aby se vláda zaměřila na ochranu těch lidí, kteří skutečně končí v nemocnicích, což jsou neočkovaní senioři, kteří covid neprodělali, tak se pouští do restrikcí na úrovni třeba venkovních prodejů na vánočních trzích, což je naprostý nesmysl,“ konstatoval kriticky.

Přesto neočkává, že k soudu zamíří žaloby na vládní opatření, jako tomu bylo v době, kdy zemi nesvíral nouzový stav, důvodem je imunita: „Bohužel vyhlášením nouzového stavu získává vláda pro svá opatření určitou imunitu, nyní lze opatření napadnout pouze před Ústavním soudem. Tam se nás musí zastat senátoři.

Naštěstí u těch ostatních opatření, těch nejhorších opatření, které platí teď s diskriminací neočkovaných, se už soud vypořádává. Už tam první žaloby jsou, vím asi o pěti žalobách,“ dodal právník Ondřej Dostál. Zavedení přísných pravidel totiž tvrdě dopadá především na neočkované lidi, kteří neprodělali nemoc covid-19.

„Situace s pandemií covidu-19 není dobrá. Vláda dospěla k názoru, že z důvodu ohrožení zdraví vyhlásí nouzový stav od půlnoci 26. listopadu po dobu 30 dnů,“ oznámil ve čtvrtek premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády s tím, že opatření jsou nutná. „Podle našeho názoru byly naplněny podmínky k vyhlášení nouzového stavu,“ doplnil. Ještě před týdnem ale hovořil o tom, že nouzový stav Česko nepotřebuje.

Babiš kvůli zhoršující se epidemické situaci opět silně apeloval, aby se občané nechali naočkovat, a rozhořčil se nad tím, jak Češi opatření obcházejí: „My slyšíme, jak se podvádí, jak se používají QR kódy, jak se falšují některé testy. Slyšíme neuvěřitelné věci – kolik se platí za Tečku bez vakcíny. Tyto věci... to snad není normální, to není normální,“ rozhazoval naštvaně rukama.

Odmítl tvrzení, že vláda tak činí z politických záměrů: „Prosíme všechny, aby věřili, že to neděláme z politických důvodů. Lidé se neočkují kvůli nám, ale hlavně kvůli sobě, svým rodinám, dětem, známým, a tak dále,“ dodal závěrem Babiš, který na tiskové konferenci k vyhlášení nouzového stavu sdělil, že povinné očkování některých profesí a věkových skupin je podle něj nevyhnutelné. Pravděpodobně od 60 let, diskutovat se bude i o věku nad 50 let.

Vláda rozhodla o tom, že restaurace, bary či kluby budou muset mít od pátku podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) zavřeno mezi 22.00 a 4.59. Na veřejnosti nebudou lidé moci konzumovat alkohol. V obchodních centrech bude možné si od pátku vzít jen jídlo s sebou. V jídelních zónách bude konzumace na místě zakázána.

Kabinet také od pátečního večera zakázal konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude moci od pátku maximálně 1000 osob, a to očkovaných, nebo po covidu. Na další hromadné akce typu oslav, večírků či plesů bude moci od pátku maximálně sto lidí. Pohřby budou bez omezení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

18:08 Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj pravidelný pořad Čau lidi přesunul na pondělí. Mimo jiné v něm dne…