Zákoník práce je zkostnatělý. Vláda musí reagovat, vyzývá Sehnal

27.07.2021 10:19

Vláda by měla uvolnit ruce zaměstnavatelům a vrátit zákoník práce do vyvážené polohy. Navrhuje to předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal, podle něhož je část lidí na trhu práce blokována a jiní zaměstnavatelé naopak lidi nemají. “Trh i společnost se mění a stát na to musí reagovat,” vyzývá.

Zákoník práce je zkostnatělý. Vláda musí reagovat, vyzývá Sehnal
Foto: APB
Popisek: Pavel Sehnal, předseda Aliance pro budoucnost

“Trh práce se zásadním způsobem mění. Přestože se obecná míra nezaměstnanosti stále pohybuje kolem 4 procent, což je strašně nízké číslo a víme, že třeba na Kolínsku je na Úřadech práce registrováno pouze 68 lidí a zaměstnavatelé (včetně TPCA automobilky) hledají přes 2 a půl tisíce lidí, tak lidé práci postupně mění a střídají,” mluví o současné situaci šéf Aliance pro budoucnost. 

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17928 lidí

Podle Sehnala je evidentní, že z některých oborů pracovní síla mizí. “Ve větší míře jde například o taxikáře, servírky, kuchaře a další odvětví, kde je propad trhu veliký. Lidé se přesunuli do jiných kategorií jako skladník, manipulátor nebo řidič,” popisuje.

“Společnost se mění a je otázkou, jestli ve chvíli, kdy služby ožijí, budou lidé se ochotni do těchto oborů vrátit. Pozice číšník a servíka byl poměrně četně studován v naší zemi a můžeme se ptát, zda při návratu sedmi milionů turistů do České republiky a hlavně do Prahy bude trh služeb schopen původní lidi nabrat zpět,” ptá se politik.

V každém případě by prý vláda měla trh práce uvolnit, neblokovat ho a pomoci tomu změnou zákoníku práce. “Ten je v současné době naprosto zkostnatělý a přežilý. Ve chvíli, kdy chce firma zaměstnance propustit, má s tím problém, pokud na jeho straně nenastane nějaká chyba,” navrhuje předseda Aliance pro budoucnost.

“Zákoník práce je potřeba vrátit do vyvážené polohy, kdy nejen zaměstnanec, ale i zaměstnavatel mají možnost použít dvouměsíční výpovědní lhůtu, aby byl poměr ukončen. Dokud bude nezaměstnanost na nízkých čtyřech procentech, není žádný důvod trh práce jednostranně hájit ve prospěch zaměstnance. Naopak je nutné ho uvolnit, aby si trh našel rovnovážnou polohu s přihlédnutím ke změně ve společnosti. Pracovní trh se musí přeskupit, což by pomohlo nabrat lidi v místech, kde je poptávka zaměstnavatelů velká,” dodává Pavel Sehnal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …