Zákony byly schváleny velmi košer způsobem, tvrdí Kočí

3.11.2010 11:27 dop.

Zběsilé tempo, v němž sněmovna během úterního večera schválila ve zrychleném režimu vládou předložené zákony, není podle poslankyně VV Kočí důvodem, aby jejich schválení nebylo považováno za řádné.

Zákony byly schváleny velmi košer způsobem, tvrdí Kočí

Na vyhlášení stavu legislativní nouze, který umožnil, aby sněmovna schválila balíček zákonů, nevidí předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kristýna Kočí nic špatného. „Paragraf 99 ho umožňuje i pro situace hospodářského ohrožení, a to by nastalo, pokud by se zákony nepodařilo schválit do konce roku. Hrozilo by snížení ratingu a prodražení dluhové služby. Takže zákony byly schváleny velmi košer způsobem," uvedla Kočí ve Studiu 6 České televize.

Samotnou ji mrzí, že poslanci nemohli schvalovat zákony klasickým způsobem. „Ale opozice přišla s obstrukcemi a navíc deklarovala, že Senát v novém složení zákony neschválí. Dokázala bych si představit, že to schvalování proběhne klasicky se standardní diskusí, ale vzhledem ke lhůtám a postoji opozice nebylo možné postupovat jinak," obhajuje Kočí způsob, jaký koalice k prosazení svých záměrů zvolila.

Vláda má dobré právníky, doufá poslankyně

Nicméně uznala, že návrhy zákonů mohly jít do Sněmovny dříve a pak by stav legislativní nouze nebylo nutné použít. „Někteří ministři, nechci říct, že zaspali, ale mohli předložit zákony do parlamentu dříve. To se netýká ministrů za Věci veřejné, kteří je měli už před říjnovými volbami," naznačuje poslankyně VV, že koaliční partneři právě s ohledem na volby s předlohami nespěchali.

Není proto divu, že ČSSD považuje hrozbu hospodářskými škodami pouze za výmluvu vlády, a proto chce kvůli zrychlenému režimu projednávání podat stížnost k Ústavnímu soudu. „Sama se toho obávám, ale myslím, že vláda má dobré právníky, aby to dokázali obhájit. Legislativní nouze měla svůj důvod a věřím, že to Ústavní soud bude vidět stejně," doufá Kočí.

K věci:

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

21:00 Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém mimořádném vydání pořadu Čau lidi vyjádřil mimo jiné k …