Žalobkyně navrhla soudu jako důkaz odposlechy lobbisty Janouška

29.04.2014 11:58

Žena sražená lobbistou Romanem Janouškem stála v okamžiku kolize před pravým světlem jeho vozu a podnikatel o ní věděl. U pražského městského soudu to dnes uvedli autoři revizního znaleckého posudku z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Obhajoba se přitom snaží dokázat, že žena byla v době kolize vedle auta, Janoušek ji neviděl a zachytil ji jen zpětným zrcátkem.

Žalobkyně navrhla soudu jako důkaz odposlechy lobbisty Janouška
Foto: repro YouTube.com
Popisek: Roman Janoušek

„V okamžiku střetu žena stála před přední částí vozidla v úrovni pravého předního světlometu. Vůz chodkyni podrazil," zaznělo v soudní síni. Následně prý auto narazilo do levé části zad ženy, přičemž tento náraz jí zlomil žebra. Potom se chodkyně přetočila přes pravý bok a až při jejím pádu na vozovku ji podle znalců mohlo zasáhnout zpětné zrcátko do hlavy.

Znalci upozornili, že všichni svědkové nehody se při popisu incidentu v základu shodli na tom, že vozidlo Porsche srazilo ženu, která stála před přední částí vozidla nebo v jeho těsné blízkosti. Experti nicméně doplnili, že nehodě mohli za určitých okolností zabránit oba její účastníci.

Odborníci kritizovali posudek zadaný obhajobou

Odborníci z Ústavu soudního inženýrství rovněž zkritizovali posudek znaleckého ústavu Dekra, který zadala obhajoba a který přišel s teorií, že řidička se sama zachytila zpětného zrcátka a nechala se následně Janouškovým vozem vléct. „Posudek, který udělá několik variant a ani jedna není technicky přijatelná, to jsem tedy ještě nezažil," konstatoval Aleš Vémola. „Možnost vlečení chodkyně jsme po konzultaci se znalcem - lékařem vyloučili s ohledem na zranění, která žena utrpěla," doplnil.

Poukázal také na to, že Dekra při zpracování simulací použila nákladný program, který se pro analýzu dopravních nehod obvykle nepoužívá a není běžně přezkoumatelný. Výpočty tak prý nejsou korektní, protože je není možné exaktně potvrdit.

Janoušek ani sražená žena k soudu nepřišli

Janoušek k dnešnímu soudu nedorazil, stejně jako v září požádal o konání hlavního líčení v jeho nepřítomnosti. Jednání se neúčastní ani sražená žena, která po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Její zmocněnec Josef Lžičař popřel na dotaz soudce spekulace o tom, že se její zdravotní stav zhoršil.

Státní zástupkyně Jana Kadeřábková navrhla soudu před čtením revizního posudku další důkazy, mimo jiné i čtyři CD se záznamem Janouškových odposlechů, které pořídil Útvar zvláštních činností policejního prezidia. Předseda soudního senátu Tomáš Kubovec se zatím nevyjádřil k tomu, zda provedení těchto důkazů připustí.

Kauza muže, jenž bývá označován za jednoho z pražských „kmotrů", se táhne přes dva roky. Janoušek, kterému po nehodě policisté naměřili v dechu přes dvě promile alkoholu, havaroval 23. března 2012 ve Vyskočilově ulici v Praze.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

20:21 Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

Konflikt na Ukrajině bude dlouhodobý a Putin už z něj nemůže vyjít vítězně. Může pouze vycouvat dipl…