Zaměstnanci, těšte se. Nová ministryně financí promluvila v tisku

22.12.2017 10:04

Nová ministryně financí Alena Schillerová plánuje snižovat daně, ale ráda by také držela rozpočet na uzdě. Zmizí superhrubá mzda a solidární přirážka. Nahradí je dvě přehlednější sazby progresivní daně, přičemž si lidé polepší o jedno procento. „Zaměstnanci se také mohou těšit na zaměstnanecký paušál tři tisíce korun měsíčně a je na čase i podnikatelům usnadnit placení daní, ne jen o tom mluvit,“ říká Schillerová.

Zaměstnanci, těšte se. Nová ministryně financí promluvila v tisku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, ministryně financí
reklama

Vláda v programovém prohlášení slibuje, že mírně sníží daň z příjmu, zavedení výdajového paušálu pro zaměstnance, snížení DPH na vybrané zboží a služby. „Ano, budu to prosazovat do novely zákona na rok 2019. Také se uvažuje o snížení sociálního pojištění pro zaměstnavatele, to se ale ještě bude odvíjet od možností rozpočtu,“ upřesnila v rozhovoru pro deník MF Dnes a dodala, že spolu s lepším výběrem daní by se to vše mělo podařit.

Strany ANO i ČSSD před volbami mluvily o snížení DPH na základní potraviny, tedy maso, mléko, máslo, chleba, čerstvé ovoce a zeleninu, v programovém prohlášení to však chybí. „Je to tak, v návrhu, o kterém budeme jednat s dalšími stranami, to není, ale je tam snížení DPH na točené pivo, vodné a stočné a na náročné práce, jako je kadeřnice, opraváři a maséři,“ upřesnila s tím, že vodné a stočné do programu zařadili hlavně proto, aby to pozitivně pocítili především občané.

Co se týká EET, Ústavní soud minulý týden vydal usnesení, ve kterém zrušil některá jeho ustanovení a jiná nařídil upravit. Podle Schillerové zůstanou stávající výjimky, jako je prodej na palubách vlaků a letadel, veřejné toalety, prodejní automaty a další. „Zachováme i výjimky pro tisíce postižených podnikatelů a pro sezónní prodej sladkovodních ryb před Vánoci,“ řekla a dodala, že ty sice schválila v listopadu vláda pouhým nařízením, což zákon umožnil, ale do budoucna to podle soudu již možné nebude.

Soud také navíc naznačil, že z povinnosti evidovat by měli vypadnout ti, které to ekonomicky nepřiměřeně zatěžuje. „Chceme vyloučit z EET ty nejmenší, a to fyzické osoby s nejmenším příjmem. Já se přikláním k hranici příjmu dvě stě padesát tisíc korun,“ uvedla.

Předchůdce ministryně financí Andrej Babiš měl za hlavní cíl zlepšení výběru daní, Schillerová by ráda zjednodušila daňový systém. „Už o tom slýchám od dob ministra Václava Klause. Můj předchůdce zaváděl kontrolní hlášení a EET, ale také se mu podařilo nezvyšovat daně, některé se dokonce snížily,“ řekla a dodala, že nyní nastal čas to vše podnikatelům vrátit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Zeman v rozhovoru pro srbský magazín. Sputnik, Kosovo, BIS, Vrbětice, ruští agenti. Máme to

16:32 Miloš Zeman v rozhovoru pro srbský magazín. Sputnik, Kosovo, BIS, Vrbětice, ruští agenti. Máme to

Rozhovor pro magazín CorD se zřejmě konal v rámci „přípravy“ květnové návštěvy srbského prezidenta A…