Zaměstnanci, těšte se. Nová ministryně financí promluvila v tisku

22.12.2017 10:04

Nová ministryně financí Alena Schillerová plánuje snižovat daně, ale ráda by také držela rozpočet na uzdě. Zmizí superhrubá mzda a solidární přirážka. Nahradí je dvě přehlednější sazby progresivní daně, přičemž si lidé polepší o jedno procento. „Zaměstnanci se také mohou těšit na zaměstnanecký paušál tři tisíce korun měsíčně a je na čase i podnikatelům usnadnit placení daní, ne jen o tom mluvit,“ říká Schillerová.

Zaměstnanci, těšte se. Nová ministryně financí promluvila v tisku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, ministryně financí

Vláda v programovém prohlášení slibuje, že mírně sníží daň z příjmu, zavedení výdajového paušálu pro zaměstnance, snížení DPH na vybrané zboží a služby. „Ano, budu to prosazovat do novely zákona na rok 2019. Také se uvažuje o snížení sociálního pojištění pro zaměstnavatele, to se ale ještě bude odvíjet od možností rozpočtu,“ upřesnila v rozhovoru pro deník MF Dnes a dodala, že spolu s lepším výběrem daní by se to vše mělo podařit.

Strany ANO i ČSSD před volbami mluvily o snížení DPH na základní potraviny, tedy maso, mléko, máslo, chleba, čerstvé ovoce a zeleninu, v programovém prohlášení to však chybí. „Je to tak, v návrhu, o kterém budeme jednat s dalšími stranami, to není, ale je tam snížení DPH na točené pivo, vodné a stočné a na náročné práce, jako je kadeřnice, opraváři a maséři,“ upřesnila s tím, že vodné a stočné do programu zařadili hlavně proto, aby to pozitivně pocítili především občané.

Co se týká EET, Ústavní soud minulý týden vydal usnesení, ve kterém zrušil některá jeho ustanovení a jiná nařídil upravit. Podle Schillerové zůstanou stávající výjimky, jako je prodej na palubách vlaků a letadel, veřejné toalety, prodejní automaty a další. „Zachováme i výjimky pro tisíce postižených podnikatelů a pro sezónní prodej sladkovodních ryb před Vánoci,“ řekla a dodala, že ty sice schválila v listopadu vláda pouhým nařízením, což zákon umožnil, ale do budoucna to podle soudu již možné nebude.

Soud také navíc naznačil, že z povinnosti evidovat by měli vypadnout ti, které to ekonomicky nepřiměřeně zatěžuje. „Chceme vyloučit z EET ty nejmenší, a to fyzické osoby s nejmenším příjmem. Já se přikláním k hranici příjmu dvě stě padesát tisíc korun,“ uvedla.

Předchůdce ministryně financí Andrej Babiš měl za hlavní cíl zlepšení výběru daní, Schillerová by ráda zjednodušila daňový systém. „Už o tom slýchám od dob ministra Václava Klause. Můj předchůdce zaváděl kontrolní hlášení a EET, ale také se mu podařilo nezvyšovat daně, některé se dokonce snížily,“ řekla a dodala, že nyní nastal čas to vše podnikatelům vrátit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Poplach v pražské ODS. Ať si to řeší Fiala, když je předseda. Co se dělo na kongresu, než navrhli Novotného

16:33 FOTO Poplach v pražské ODS. Ať si to řeší Fiala, když je předseda. Co se dělo na kongresu, než navrhli Novotného

Po neúspěchu Alexandry Udženije ve volbě prvního místopředsedy ODS zavládl na kongresu největší opoz…