Zaměstnavatelé a odboráři se u místopředsedy sněmovny dohodli na zmírnění podmínek tzv. kurzarbeitu

19.08.2014 11:40

Podmínky pro tzv. kurzarbeit by se měly od prvního lednového dne příštího roku zmírnit. Dnes se na tom dohodli zástupci zaměstnavatelů a odborů s místopředsedou Poslanecké sněmovny Janem Bartoškem (KDU-ČSL). Podle něj by náklady na kurzarbeit měly být asi 160 milionů korun. Ale tím, že lidé si díky tomuto opatření ponechají zaměstnání, stát ušetří na sociálních dávkách 350 až 360 milionů korun.

Zaměstnavatelé a odboráři se u místopředsedy sněmovny dohodli na zmírnění podmínek tzv. kurzarbeitu
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku
reklama

Koalice chce normu projednat i s opozicí a bude snaha, aby zmírněné podmínky kurzarbeitu platily už od 1. 1. 2015. Prezident Hospodářské komory (HK) Vladimír Dlouhý uvedl, že jde o opatření, které HK podporuje. Podle Dlouhého přinese zmírnění podmínek pro kurzarbeit několik výhod. Jednak může znamenat úspory pro státní rozpočet, lidé navíc budou mít peníze, takže zůstane částečně zachována agregátní poptávka. „Kurzarbeit podporujeme jako protikrizové opatření,“ podotkl Dlouhý.

Předseda Českomoravského odborového svazu Josef Středula mimo jiné uvedl, že je těžké odhadnout, kolik peněz bude muset stát na kurzarbeit vynaložit. Za nejlepší řešení by považoval ukončení rusko-ukrajinského konfliktu a tím i ukončení sankcí. Pokud by ale sankce trvaly celý příští rok, bylo by podle Středuly na kurzarbeit v příštím roce zapotřebí okolo 200 milionů Kč.

Bartošek k tomu podotkl, že nově budou pro kurzarbeit nastavena průkaznější a jednodušší pravidla, protože k němu nebudou využívány evropské peníze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …