Zaměstnavatelé a odboráři vyzvali Sobotkův kabinet: Řekněte, kdy bude možné čerpat peníze z EU

27.04.2015 21:57

Zaměstnavatelé a odboráři vyzvali dnes vládu, aby co nejdříve představila časový plán, kdy bude možné žádat o peníze z evropských fondů pro nové programové období 2014–2020. Zájemci o peníze by tak měli vědět, kdy jednotlivá ministerstva výzvy k předkládání projektů zveřejní. Podnikatelé a předáci nabídli kabinetu také spolupráci na zvyšování finanční gramotnosti. Novinářům to po jednání tripartity řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Zaměstnavatelé a odboráři vyzvali Sobotkův kabinet: Řekněte, kdy bude možné čerpat peníze z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

„Čekáme, že si udělají ministerstva pořádek v metodice a začnou konečně vypisovat výzvy,“ uvedl Hanák. Podle něj jsou „tisíce podnikatelů, zaměstnavatelů a obcí“ na čerpání peněz připraveny. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před týdnem řekl, že proces čerpání fondů by se měl rozjet v květnu.

Tripartita se čerpání peněz z EU věnuje pravidelně. Do konce loňska pořadatelé projektů dostali 504,7 miliardy Kč. To je 73 procent z celkové sumy za skončené období 2007 až 2013. Na letošek tak zbývá dočerpat zhruba 200 miliard. Pokud se nepodaří vyřešit posuzování dopadů na životní prostředí (EIA) a realizovat velké dopravní projekty, mohla by ztráta podle dřívějších informací činit až 85,1 miliardy. Zaměstnavatele a odbory zajímá i příprava na období do roku 2020. Česko ještě nemá nové operační programy v Bruselu schválené. Evropské komisi poslalo zatím dokumentaci sedmi programů z osmi.

Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly je pozitivní zprávou, že Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje způsob, jak čerpání peněz z Evropské unie za rok 2014 rozložit na léta 2015 a 2016.

Finanční gramotnost by se měla zvýšit nejen u studentů, ale i u starších lidí

Tripartita se také bavila o finanční gramotnosti. Podle Hanáka by se měla v této oblasti zlepšit informovanost nejenom dětí a studentů, ale i starších lidí nad 50 let. Středula poznamenal, že se málo pracuje s těmi, kteří již na trhu práce jsou a mají největší problémy s exekucemi a půjčkami. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) musí být základem vzdělávání mladé generace, musí se ale vytvořit nabídka i pro starší obyvatele.

Dalším tématem byla změna stavebního zákona. Novelu chce vláda podle premiéra poslat do Sněmovny v pololetí. Sobotka už dříve uvedl, že sjednotit do jednoho procesu by se mělo územní a stavební řízení s hodnocením dopadů na životní prostředí (EIA). Výsledkem by mělo být jediné povolení. Zkrátit by se měly třeba lhůty pro soudní přezkoumání žalob proti navrženému stavebnímu řešení.

Tripartita také změnila svůj jednací řád. Ministři by už své příspěvky neměli číst. Podklady, které před jednáním poskytnou, by měli už jen okomentovat. Vystoupení by se měla také zkrátit. Podle Hanáka to bude problém zvlášť pro odborového předáka Středulu. Narážel tak na odborářovy delší proslovy. Středula opáčil, že pokud si zaměstnavatelé pořádně přečtou podkladové dokumenty, budou mít s délkou vystoupení také potíže.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…