Zamknout celé Česko? Přišla jasná zpráva. A omluva občanům

11.10.2020 13:35

Česko se uzavírá, od pátku platí nová přísnější opatření a od pondělí se přidají další. Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil úplně uzavření země – ve vzduchu visí lockdown. Čísla nakažených covidem-19 jsou enormní. „Ekonomické restrikce z jara nenastanou,“ ujišťoval v pořadu Partie na CNN Prima News ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Hovořil o ekonomických opatřeních v souvislosti s koronavirem a omlouval se za vládu všem, kterým na jaře a na podzim sáhli na podnikání. Proti němu usedl zástupce opozice, předseda lidovců Marian Jurečka, který ostře kritizoval premiéra.

Zamknout celé Česko? Přišla jasná zpráva. A omluva občanům
Foto: Screen TV Prima
Popisek: Karel Havlíček v pořadu Partie

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 42328 lidí
Vicepremiér Havlíček připustil, že za rekordní čísla nakažených nese odpovědnost vláda. „Číslo 8600 nakažených je rekordní. Vláda nese odpovědnost za to, že jsme byli méně důrazní během léta, podlehli jsme názorům odborníků, byl tlak ze strany opozice pro rychlejší uvolňování,“ uvedl.

Přesto má za to, že šíření infekce se nelze vyhnout. Ostatní země jsou, podle ministra, pouhý týden či dva za Českou republikou. „Není to už o tom, kdo má nakažených více, a kdo méně, ale jaká budou ekonomická opatření, jak s tím budeme bojovat. Tam, kde jsem teď my, budou ostatní země na čtrnáct dní,“ zdůraznil Havlíček.

Předseda KDU-ČSL, stejně jako v jednom ze svých nedávných tweetů, zopakoval, jak ho rozohnil výrok premiéra Andreje Babiše po jednání vlády 21. srpna, když tehdy odmítl opatření navrhovaná tehdejším ministrem zdravotnictví. „Babiš pořád honí kočku za ocas, a kapacity nejsou dotažené ani dnes,“ zmínil Jurečka, že Česko nestíhá například trasovat.

Pustil se do předsedy vlády, který prý lidem nejde vůbec příkladem: „Premiér říká, ať lidi respektují opatření, to ale není fér, když řekne ‚buďte doma‘ a jede si do Řecka. Nebo když nerespektuje karanténu. Příklady táhnou! Prosím premiéra, aby dokázal jít příkladem!“ pravil směrem k ministerskému předsedovi.

Ministr Havlíček nato poznamenal, že celkově západní svět nemá respekt k autoritám, a v důsledku toho máme ta extrémní čísla. Dostat eRoušku více do populace by podle něj pomohli lidé, kteří mají vliv a budou její význam lidem opakovat a přesvědčovat je.

Jurečka se opět rozhořčil kvůli chování premiéra Babiše: „Už 18. září jsme upozorňovali, že situace je vážná. Babiš nás jen zpražil a dělal z nás blbce, řekl, ať raději řešíme zahrádkářský zákon. Je to čtyři týdny, a nemáme tu stále kapacitu testování a trasování,“ zopakoval

Havlíček byl následně dotázán, zda je lockdown hotová věc. „Je pravděpodobné, že další opatření přijdou,“ odvětil. Situace se prý stále vyhodnocuje. „Prymula má se svým týmem rozhodující slovo,“ podotkl Havlíček, že hlavním cílem je eliminovat shromažďování lidí. „Ekonomické restrikce z jara nenastanou. Nechceme uzavřít služby a obchody,“ sdělil vicepremiér, s tím, že o podrobnostech se stále ještě jedná a s předstihem budou opatření oznámena.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Šéf KDU-ČSL kroutil nad jeho slovy hlavou a spustil: „Tady chybí předvídatelnost kroků. Vláda má sdělit, jaká opatření dělá, a na základě jakých dat. Pak si z toho nebudou dělat lidé na internetu srandu,“ poznamenal.

Ministr si poté postěžoval, že řada lidí nechodí ani na otestování, když jsou k tomu hygienou vyzváni. Jurečka mu promptně vysvětlil, proč se tak děje: „Nemají odvahu tam vůbec jít. Když skončí v karanténě a mají ošetřovné na 60 procentech a vyčerpané veškeré rezervy,“ vypálil.

Navíc mu vadí, že premiér Babiš lidi stresuje. „To vyhrožování mi vadí, Babiš má lidi uklidnit. I vyjádření prezidenta mi vadí. Z jejich strany chybí lidské vyjádření,“ zamračil se předseda lidovců, podle nějž by vláda měla mít už připravený krizový plán pro vytvoření kapacit nemocničních lůžek a personálu.

K vyjádřením prezidenta Miloše Zemana o tom, že pokud podnikatelé nezužitkují pomoc, tak jsou neschopní, a že posilovny jsou pro ekonomiku nedůležité, k tomu vicepremiér zodpovědný za ekonomiku řekl: „Podle prezidenta je tahounem zaměstnanosti průmysl. Je celá řada firem, které toto období nepřežijí, a jsou tu i firmy, které měly problémy předtím,“ sdělil, s tím, že vláda nyní připravuje nástroje, jak jim pomoci.

Anketa

Bude Mikuláš Minář v politice úspěšný?

4%
96%
hlasovalo: 12929 lidí

„Prezident se na to divá ze svého úhlu pohledu, chce být ten, kdo popíchne všechny subjekty, já bych se popichování zdržel, jsem pro věcnou rovinu,“ doplnil k vyjádřením hlavy státu.

Do diskuse se na chvíli zapojil také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza: „Vláda nemusí ani lockdown vyhlašovat... řada lidí už má lockdown v hlavě. Vláda musí najít cestu, jak vrátit důvěru lidí, aby se nebáli o práci, a že mohou dál utrácet,“ sdělil.

Doporučil vládě také omluvu: „Měla by přijít omluva vlády za to, že nechala druhou vlnu rozjet, a omluva podnikatelům,“ doplnil Prouza.

Vicepremiér Havlíček se za vládu omluvil: „Omlouváme se všem, kterým jsme v rámci jara a podzimu sáhli na podnikání. A omlouváme se, že budeme dělat opatření,“ vzkázal. Jurečka jeho snahu ocenil slovy, že za některá opatření je skutečně potřeba se omluvit.

Jedním dechem ale Havlíček připomněl, že Prouza reprezentuje tu část segmentu, která na vládu tlačila, aby se restrikce uvolnily. „I v důsledku toho je počet nakažených možná vyšší. Prouza hájil své zájmy, ale dnes dělá chytrého, přitom byl na straně, kdy říkal ‚nedělejte to‘,“ pozastavil se Havlíček.

„Ekonomika na tom není dnes tak špatně, je na tom lépe, než jsme očekávali,“ pokračoval ministr. Prozradil, že aktuálně není možné dat sociální „odpuštění“ pouze na jeden segment. „Buď to bude plošně, nebo se na porušené segmenty udělají specifické programy,“ dodal a prozradil, jaké programy jsou již připravené. „Je připraven program kultury, program sport, pro zájezdové autobusy, veletrhy, i specifická podpora pro restaurace, hotely, cestovní kanceláře a cestovní agentury,“ uvedl, s tím, že všechny postupně představí. Uvažuje se o tom, že se pro restaurace a cestovní ruch spustí program nájemné.

„Vysvětlete lidem, kteří jsou na nule a nemají rezervy, co je čeká,“ trval předseda lidovců na svém. „Prodloužíme program nájemné a program antivirus,“ shrnul mu ministr. Jurečka namítl, že to je stále málo. „Stoprocentně ale nezasaturujeme nikoho!“ zdůraznil Havlíček.

„Vláda by měla být schopna říct – bojujeme za vaše životy i za živobytí, a představit k tomu adekvátní nástroje,“ dodal Jurečka závěrem, co čeká od vlády v dalším týdnu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

22:35 „Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (SPOLU), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Zuzana Majerová Za…