Zaorálek na ČT: S Ruskem se musí počítat. Ale hlavně aby už skončilo to zabíjení

11.02.2015 22:41

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) hovořil ve středečních Událostech, komentářích o tom, co se bude pravděpodobně dál dít na Ukrajině. Jednání v běloruském Minsku o osudu země přitom stále pokračuje a prozatím se nezdá, že by se rýsovala nějaká mírová dohoda. Základním cílem je zastavit zabíjení, zdůraznil ministr. Následně odmítl změny ukrajinské ústavy a dodávky zbraní kyjevské vládě.

Zaorálek na ČT: S Ruskem se musí počítat. Ale hlavně aby už skončilo to zabíjení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Zpravodaj České televize Miroslav Karas na úvod prozradil, že jednání trvá už tři hodiny, přičemž se k prezidentům Francie, Ruska, Ukrajiny a německé kancléřce Merkelové v jednu chvíli přidali i ministři zahraničí zmíněných zemí.

Pokud by Rusko souhlasilo, mohli bychom vstoupit do hry

Následně vystoupil ministr Zaorálek s tím, že mimo jednajících politiků dnes nikdo nemá informace, ale šéf české diplomacie už přivítal jednání samo, byť příprava jednání nebyla jednoduchá. "Výsledek jednání může mít několik rovin. Myslím, že může existovat něco jako minimální dohoda o příměří. Kdyby se přestalo zabíjet a střílet, tak by to byl velký pokrok,“ zdůraznil Zaorálek.

V této souvislosti zavzpomínal na léto 1914, kdy nikdo nepočítal s hrůzami světové války. "Ale protože byla tehdy diplomacie líná a selhala, vypukla válka. Hlavním cílem dnešních jednání na Ukrajině je, aby se skončilo s válčením,“ zdůraznil šéf rezortu. Odmítl proto i dodávky zbraní na Ukrajinu, jen by teklo více krve.

Za nepřijatelné ale označuje změny ukrajinské ústavy, které by fakticky vedly k osamostatnění separatistických republik. Faktem ovšem je, že v tomto konfliktu na jedné straně stojí i Rusko, které má velký vliv i v Radě bezpečnosti OSN a je s ním třeba jednat, neboť Putin dává najevo, že se mu nelíbí současné uspořádání světa. "Pokud by Rusko akceptovalo mírovou misi na Ukrajině, tak my se na Ukrajině trochu vyznáme a byla by to pro nás výzva,“ prohlásil Zaorálek.

Toto se EU povedlo, říká Zaorálek

Evropská unie podle ministra neudělala v ukrajinské krizi nějakou zásadní chybu, ale došlo k celé řadě drobných chyb, které se neustále dějí. „Úkolem EU bylo, aby v této krizi předvedla, že existuje společná bezpečnostní či zahraniční politika EU, což se stalo,“ podotkl ministr.

Před kamerou také razantně prohlašoval, že by si Evropa měla být schopna sama zametat své dvorky. Prý by se styděl, kdyby všechny horké evropské kaštany tahala z ohně Evropa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

4:38 Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

Na ParlamentníListy.cz se obrátil padesátiletý obyvatel pražských Nuslí. Navázal na sérii několika č…