Zaorálek podepsal se svým německým protějškem dohodu o strategickém dialogu

3. 7. 2015 13:59

Ministři zahraničí Česka a Německa Lubomír Zaorálek a Frank-Walter Steinmeier dnes v Berlíně podepsali deklaraci o česko-německém strategickém dialogu. Obě země na jejím základě chtějí prohloubit spolupráci v devíti oblastech, jako je evropská a zahraniční politika, věda, výzkum a vzdělávání, energetika, doprava nebo boj proti drogám.

Zaorálek podepsal se svým německým protějškem dohodu o strategickém dialogu
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na diskusním setkání s veřejností v Olomouci

Oba šéfové diplomacií věří, že nová forma spolupráce nezůstane jenom na papíře, ale promění se v konkrétní kroky. Deklarace navazuje na smlouvu o dobrém sousedství mezi Československem a Německem z roku 1992 a na česko-německou deklaraci podepsanou o pět let později. V rámci nového strategického dialogu chtějí Praha a Berlín intenzivně spolupracovat také v kultuře, v bezpečnosti a obranné politice, v zemědělství a ve zdravotnictví.

"Nechceme podepisovat dokumenty, které zůstanou jen na papíře, ale chceme, aby vedly ke skutečným krokům v budoucí práci," uvedl na tiskové konferenci po jednání Steinmeier. Ten se s ministrem zahraničí dohodl, že se budou scházet jednou ročně, aby tuto novou formu spolupráce vyhodnotili.

"Dokument o strategickém dialogu by měl rámovat další kapitolu česko-německých vztahů," doplnil německého kolegu Zaorálek. Stejně jako Steinmeier přitom současné vztahy mezi oběma zeměmi označil za vynikající.

"Česko-německá deklarace to nebyl jenom papír. To by dokument, který sehrál svou roli. Ale dnes jsme jinde a je důležité udělat další kroky," soudí český ministr. "Tento dokument odpovídá situaci, ve které se nacházíme. On odpovídá tomu, čemu dnes Evropa čelí a s čím se musí vypořádat," dodal.

Do vzájemných vztahů je potřeba podle Zaorálka investovat

Součástí debaty o zahraniční politice má být i diskuze o lidských právech. "Je pozoruhodné, jak Německo jako stát, který dokáže obhajovat své ekonomické zájmy, dokáže zároveň prosazovat politiku lidských práv. V tom je Německo zajímavý příklad něčeho, co není vůbec běžné," poznamenal k tomu Zaorálek. Česká zahraniční politika pod jeho vedením čelila v minulosti kritice kvůli údajné rezignaci právě na obhajobu lidských práv.

Jaký přínos bude mít prohloubení spolupráce s Německem, největším obchodním partnerem Česka, na vzájemné ekonomické vztahy, Zaorálek vyčíslit nedokázal. "Pokud do toho ale nebudeme investovat, tak můžeme jednou zjistit, že nejsme na tom vzestupu, který máme dnes," varoval.

Strategický dialog už Česko vede se Spojenými státy, s nimiž se schází k projednání aktuálních témat jednou ročně. V případě Německa budou tato setkání podle ředitele politického kabinetu českého ministra zahraničí Petra Druláka mnohem častější.

Kromě Německa a Spojených států udržuje Česko nadstandardní partnerství ještě s Francií. Se slovenskou, polskou a izraelskou vládou se český kabinet dokonce schází ke společným zasedáním.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Sobotka znovu do vlády? Zákulisní jednání z pověření Andreje Babiše nabírají hodně nečekaný směr

4:41 EXKLUZIVNĚ Sobotka znovu do vlády? Zákulisní jednání z pověření Andreje Babiše nabírají hodně nečekaný směr

Ještě zkraje ledna sociální demokracie avizovala, že menšinový kabinet premiéra Babiše nepodpoří. Te…