Zaorálek vysvětlí zrušení IT zakázky na ministerstvu

27.02.2020 6:43

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce dnes dopoledne vysvětlit zrušení významné IT zakázky na ministerstvu kultury. Briefing svolal ve středu, podrobnosti k zakázce či její výši úřad nesdělil. V posledních týdnech měly kvůli IT systémům problémy i další resorty.

Zaorálek vysvětlí zrušení IT zakázky na ministerstvu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Ministerstvo dopravy řešilo předražený systém na elektronické dálniční známky, na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) kvůli zadávacímu řízení zasahovala tento týden policie a obvinila dva lidi. Podle médií kriminalisté zadrželi náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Byli obviněni z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Kvůli zakázce na systém k elektronickým dálničním známkám skončil v lednu ve vládě ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Stát měl za systém původně zaplatit 401 milionů korun, Státní fond dopravní infrastruktury ale zakázku po velké kritice zrušil.

K zakázkám v rozsahu několika stovek milionů korun na ministerstvu kultury v posledních letech patřil portál Czechiana. Ten by měl umožnit přístup k obrazovým, textovým, audiovizuálním a zvukovým materiálům, které jsou součástí kulturního dědictví. Stát ho původně chtěl spustit v říjnu, na dotaz ČTK ministerstvo v lednu uvedlo, že se tak stane až v říjnu 2021.

Rozpočet projektu je téměř 449,5 milionu korun, částečně ho zaplatí evropské fondy. Veřejná zakázka byla na 269 milionů korun bez DPH.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …