Zaorálek zpochybnil závěry sněmovní komise k OKD, žalující Sobotku: Mylné závěry, laciné

30.01.2020 19:45

Sněmovní vyšetřovací komise v čele s Lukášem Černohorským připravila v kauze privatizace těžební společnosti OKD několik trestních oznámení včetně bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jsou ale některé závěry komise mylné a celou zprávu komise označuje jako laciné navršení řady jmen bez pádných důkazů.

Zaorálek zpochybnil závěry sněmovní komise k OKD, žalující Sobotku: Mylné závěry, laciné
Foto: reprofoto: ČT24
Popisek: Lubomír Zaorálek ve vysílání ČT24
reklama

Komise chce podat trestní oznámení na bývalé ministry za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana a za ODA Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického a dále pak na podnikatele Zdeňka Bakalu a Viktora Koláčka, kteří byli také spojeni s OKD, uvedl server Lidovky.cz.

Na dnešním jednání Poslanecké sněmovny závěrečnou zprávu komise přečetl šéf komise Černohorský. „Je totiž důležité říci, že kauza OKD po sobě nezanechala jen obrovské materiální škody vyčíslitelné penězi, ale také nenávratně poškodila důvěru občanů ve spravedlnost a demokratický systém parlamentní demokracie,“ prohlásil Černohorský. „Dovoluji si tvrdit, že minimálně já jsem během vedení komise obdržel od občanů spoustu reakcí, které se shodovaly s tímto tvrzením v několika bodech. A sice že nevěří ve spravedlivé potrestání viníků, ve fungování systému a že celé vyšetřování je jakýmsi honem na čarodějnice,“ dodal Černohorský.

Počínání komise ale zkritizoval její bývalý člen a nynější ministr kultury Zaorálek. „Připadá mi, že jste navršili celou řadu jmen, a domnívám se, že je to trošku takové laciné,“ uvedl s tím, že oznámení komise nejsou podložena fakty, což zákonitě způsobí falešná očekávání občanů a následné zklamání z bezvýslednosti.

Zprávu komise nechal Zaorálek posoudit státním zastupitelstvím. Podle něj je pochybné například tvrzení, že vláda vložila byty do majetku OKD protiprávně, a tudíž byty nadále patří státu. „Neznamená to, že bylo v pořádku, jak stát v 90. letech s byty zacházel,“ dodal s tím, že je to ovšem nenávratné.

Podle Zaorálka je špatný také závěr komise, že prodej menšinového státního podílu OKD v roce 2004 za ministrů Sobotky a Urbana za 4,1 miliardy korun byl pod cenou. „Komise nemůže jednoduše jít do války se soudy,“ připomněl Zaorálek verdikt soudu, který uvedl, že stát použil ohodnocení akcií, které použít mohl. Ministr kultury ale dodal, že stát podle něj neměl zbývající akcie v OKD prodávat, a zmínil také možnost odškodnění poškozeným nájemníkům v kauze OKD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

5:40 Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

Není to tak dávno, co po čtyřech letech opustil hnutí ANO. Starosta města Chrast Vojtěch Krňanský pr…