Západ prý už nestíhá sledovat svět: Oskar Krejčí to rozebral na přípdu Řecka

12.07.2015 11:51

Politolog Oskar Krejčí v rozhovoru pro První zprávy vysvětluje, proč Čína a Rusko odmítají pomoci Řecku a co se musí změnit v EU, aby skončila nadvláda Berlína. Radu má ale i pro Západ, který by se prý mohl poučit ze spolupráce Číny, Ruska, Indie a dalších.

Západ prý už nestíhá sledovat svět: Oskar Krejčí to rozebral na přípdu Řecka
Foto: Jakub Sobek
Popisek: Oskar Krejčí na besedě v Plzni

Řecká Syriza sice před týdnem díky frustraci Řeků vyhrála referendum, ale krátce poté ustoupila mezinárodním věřitelům a nabídla velké ústupky. Děje se to, protože osamocené Řecko nemá šanci proti ekonomicky silnějšímu Německu. To se podaří až v okamžiku, kdy se v EU spojí více států proti jednomu. Mohou se spojit např. Španělé, Řekové, Italové či Maďaři proti příliš tvrdé finanční politice, ale také proti sankcím vůči Rusku.

Nabízí se ovšem otázka, proč už Rusové nebo Číňané pomoc Řecku neposkytli. „A nezapomínejte, že splácet řecké dluhy v této chvíli znamená především posílat peníze do německých a francouzských bank, nikoliv rozvíjet Řecko. K tomu jsou nutné investiční projekty, které nikdo nepřipravil. Čínské finanční rezervy nevytekly ze země jako petrodolary arabských šejků. Je za nimi mnohaletá práce milionů chudých čínských dělníků a zemědělců. S takovými penězi musí Peking zacházet velmi odpovědně,“ podotýká Krejčí.

V EU by se ale měla změnit ještě jedna věc. Západ se prý snaží udržet svůj vliv ve světě v porovnání s Čínou, Ruskem, Indií a dalšími zeměmi, ale dělá přitom chyby, jen pomalu reaguje na to, co se ve světě děje.  Naproti tomu země BRICS, neboli Brazílie, Rusko, Čína, Indie a Jihoafrická republika, mají dnes tah na branku a slibují dalším spolupracovníkům, že všichni partneři budou spokojeni. Podle Krejčího na západní straně profitují ze společných svazků jen někteří, především USA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ŽIVÉ VIDEO Okamura s Le Penovou a Wildersem na Václaváku. Dorazili i odpůrci, atmosféra houstne

17:08 ŽIVÉ VIDEO Okamura s Le Penovou a Wildersem na Václaváku. Dorazili i odpůrci, atmosféra houstne

Je to tady! V 17 hodin odstartovala na Václavském náměstí demonstrace svolaná hnutím SPD Tomia Okamu…