Západ zradil Ukrajinu a její revoluci. Americký profesor se rozepsal o ruských lžích, Putinově agresi a zoufalé zemi přes palubu

17.02.2016 21:49

Americký profesor Timothy Snyder se zamýšlí nad situací na Ukrajině. A pro Západ to není zamyšlení nijak lichotivé. Dospívá například k závěru, že v USA komentuje situaci na Ukrajině řada lidí bez toho, aby vůbec kdy na Ukrajinu osobně zavítali. Nevidí proto, že Západ zradil ukrajinskou revoluci. Kdyby chápal, jaké nebezpečí představuje Vladimir Putin, možná by jednal jinak.

Západ zradil Ukrajinu a její revoluci. Americký profesor se rozepsal o ruských lžích, Putinově agresi a zoufalé zemi přes palubu
Foto: Foto Jan Rychetský
Popisek: Výstava politických karikatur v Užhorodě, která nyní putuje po celé Ukrajině

Sám Snyder umí ukrajinsky a zemi osobně navštívil. Pochopil i proto, co se dělo na Majdanu. To o řadě jiných komentátorů říci nelze, byť nechtěl nikoho osobně jmenovat. S plným vědomím prohlašuje, že Západ zradil revoluční ideál.

„Byla to revoluce, která si zasloužila mnohem větší podporu. Jenže z nejrůznějších důvodů souvisejících i s neznalostí a propagandou se tak nestalo. Takže pokud se vás snad nedotýká osud Ukrajinců, měli byste si dělat starosti alespoň o otázku světového pořádku a samozřejmě i o situaci v Evropě. Putinův přístup spočívá totiž v tom, že je možné napadnout jakoukoliv další zemi a pošlapat ideu neporušitelnosti jejích hranic, čímž porušuje velmi důležité dohody – Chartu OSN a Budapešťské memorandum. Žije v představě, že zákon a hranice nejsou důležité – to je velmi nebezpečný přístup nejen pro Evropu, ale pro celý svět. Proto je mimořádně důležité věnovat událostem na Ukrajině maximální pozornost, apeloval Snyder v textu zveřejněném na serveru open-doors.cz.

Celý text najdete zde.

Ruský prezident sice tvrdí, že Majdan v podstatě zorganizoval Západ jako puč, ale neexistují pro to důkazy. Realita je taková, že Ukrajinci stojící na Majdanu chtěli patřit k Západu. Lichý je prý také argument, že Ukrajinu ovládly fašistické síly. Stačí se podívat na výsledky voleb, případně na předvolební průzkumy, na nichž je zřejmé, že kupříkladu Pravý sektor má na Ukrajině menší podporu než řada extremistů na Západě, třeba na Ukrajině.

Lidé na Majdanu stáli, protože chtěli lepší život pro své děti. A pokud bude v tomto duchu ukrajinská revoluce pokračovat, má šanci dočkat se úspěšného konce. Západ ale měl Kyjevu výrazně více pomoci. Bohužel to neudělal a s trochou nadsázky lze říci, že země byla hozena přes palubu. A to je špatně.

Současně nesmíme zapomínat, že z hlediska mezinárodního práva je Krym součástí Ukrajiny a Rusko porušilo mezinárodní právo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

21:15 VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

TOP 09 se rozhodla uspořádat předvánoční talk show europoslance Luďka Niedermayera s herečkou Evou H…