Zásadní prohlášení Andreje Babiše. Jde o jedno velmi zmiňované jméno do vlády

16.06.2018 7:47

Teprve včera ČSSD oznámila, že vstoupí do vlády s hnutím ANO – dle výsledků referenda – a už je tu první problém. Premiér Andrej Babiš se v rozhovoru pro Právo nechal slyšet, že nehodlá navrhnout sociálnědemokratického kandidáta Miroslava Pocheho do funkce ministra zahraničí. ČSSD na něm přitom trvá.

Zásadní prohlášení Andreje Babiše. Jde o jedno velmi zmiňované jméno do vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády. Již podruhé

Babiš tak zcela evidentně nechce jít do sporu s prezidentem Milošem Zemanem, který Pochemu vyčítá především proimigrační názory. On sám však říká, že se názory Pocheho neslučují ani s těmi jeho. „Představy pana Pocheho o migraci jsou v zásadním rozporu s mými představami. Proto nemohu pana Pocheho navrhnout. Pokud naše vláda myslí vážně boj proti migraci a kvótám, tak nemůže být jejím členem člověk, který podporuje kvóty. A to nemluvím o výhradách pana prezidenta a komunistů. Ale pevně věřím, že tento rozpor případně vyřeší pan předseda Hamáček s panem prezidentem a nebude to vůbec ve hře,“ sdělil a odmítl, že by mu prezident mluvil do složení vlády. 

  • Původní text ZDE

K ministerským postům pak Babiš dodal, že stále ještě kompletní sestavu, kterou chce předložit hlavě státu, nemá. „Na některé posty se rozhoduji mezi dvěma kandidáty, zvažuji všechna pro a proti a rozhodnu se těsně před schůzkou,“ řekl. Když byl pak tázán na ministryni obrany Karlu Šlechtovou a důvod, proč měla definitivně vypadnout ze hry, ponechal to bez komentáře.

Babiš také uvedl, že nyní obě strany – ANO i ČSSD – čeká podpis koaliční dohody. „Nejsem si jist, zda ti poslanci, kteří dohodě nepřejí, jí nebudou nějakým způsobem házet klacky pod nohy,“ zmínil Babiš nedůvěru ke svým 78 poslancům i k 15 poslancům ČSSD. „Doufám, že to všichni podpoří, ale člověk musí počítat se vším. Nicméně věřím, že to opravdu vyjde,“ sdělil. 

Závěrem se Babiš vyjádřil i k toleranci od komunistické strany, která se má vládě dostat. „Ať si ti kritici vzpomenou, že pan Havel byl zvolen hlasy komunistů, i pan Klaus, a pan Kalousek chtěl dělat vládu s jejich podporou. A komunisté teď na základě programových věcí chtějí podpořit vznik naší vlády a tolerovat ji. To je samozřejmě pozitivní,“ zakončil Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …