Zase jedna věc, která se Putinovi vydařila a NATO se to nelíbí: Zaostřeno na...

25. 2. 2016 9:35

Bývalý vysoký americký diplomat Adam Ereli v magazínu Forbes komentuje podepsání dohody o společné protivzdušné obraně mezi Ruskem a Arménií. Vytvořením satelitního státu na hranicích NATO tak podle Ereliho Moskva ohrožuje spojence Spojených států.

Zase jedna věc, která se Putinovi vydařila a NATO se to nelíbí: Zaostřeno na...
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Ereli se podivuje nad tím, že Washington tuto dohodu v podstatě přešel bez povšimnutí. Dle jeho názoru je totiž dohoda klíčovou součástí plánu prezidenta Putina na ovládnutí regionu. „Když se podíváte na mapu, tak uvidíte, že Arménie sdílí se členem NATO Tureckem hranici o délce 265 kilometrů. To je na celé věci to nejvíce znepokojivé,“ soudí Ereli a poukazuje na přesuny těžkých ruských zbraní a vojáků do Arménie v posledních šesti měsících.

„Začátkem tohoto měsíce navíc ministr obrany Sergej Šojgu nařídil zahájit rozsáhlé cvičení v oblasti, kam patří právě i Arménie. Celkově cvičení zahrnovalo asi 8500 vojáků, 900 pozemních děl, 200 bojových letounů a 50 válečných lodí,“ upozorňuje Ereli, podle kterého představuje narůstající vojenská přítomnost Rusů v Arménii hrozbu pro zájmy NATO a Spojených států v Evropě.

Celý text v angličtině najdete ZDE

„Spolupráce mezi Ruskem a Arménií stále sílí a v zemi je přítomno na dvou základnách odhadem 5000 ruských vojáků. V roce 2010 obě země podepsaly dohodu o prodloužení fungování základen až do roku 2044. Moskva se navíc zavázala dodávat Arménii moderní zbraně a speciální vojenskou techniku. Klíčovým ruským předmostím se stala zejména vojenská základna v Gyumri, která leží téměř 120 kilometrů od hlavního města a pouze 10 km od tureckých hranic.

Ereli konstatuje, že podobné manévry kdekoli jinde na hranicích státu NATO by vzbudilo bouři nevole. „Proč ale mlčíme tváří tvář agresi namířené proti Turecku? Proč nejsme schopni otevřeně vystoupit proti Arménii, která fakticky rozvinula červený koberec pro Putinovy úderné jednotky?“ táže se Ereli a tvrdí, že je Turecko klíčovým spojencem v celosvětovém boji proti Islámskému státu. „V červenci 2015 navíc byla mezi Ankarou a Washingtonem podepsána dohoda o spolupráci v boji proti Islámskému státu, která umožňuje USA podnikat vzdušné útoky z letecké základny Incirlik,“ argumentuje Ereli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…