Zase „načural do mraveniště“? Trump přijal Orbána. Dostal rady od novinářů. A dopadlo to takhle

14.05.2019 10:30

Maďarský premiér se včera setkal s prezidentem USA Donaldem Trumpem. O setkání informovala americká CNN a server POLITICO. Trump Orbána pochválil za to, že udržel svou zem v bezpečí. „Stojíme hrdě po boku Spojených států v boji proti nelegální migraci, terorismu a při ochraně křesťanských komunit po celém světě,“ řekl Orbán.

Zase „načural do mraveniště“? Trump přijal Orbána. Dostal rady od novinářů. A dopadlo to takhle
Foto: Repro Youtube
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán při setkání s prezidentem USA

Mezi Trumpem a Orbánem jsou mnohé podobnosti. Kampaně obou politiků jsou založené na protiimigrační rétorice spojené s velmi charismatickým lídrem a bývalý poradce amerického prezidenta Steve Bannon prý prohlásil Orbána za „Trumpa před Trumpem“. I sám Trump dle CNN komentoval podobnosti: „Je asi jako já, trochu kontroverzní, ale to je v pořádku... Odvedl jste dobrou práci a udržel svou zem v bezpečí,“ řekl na jeho adresu. Orbána označil za „tvrdého, ale respektovaného“ a Maďarsko za příkladného člena NATO. „Když se podíváte na problémy v Evropě, jsou obrovské, protože to dělali jinak než premiér (Orbán),“ prohlásil americký prezident.

Anketa

Chcete, aby Marie Benešová odstoupila?

11%
89%
hlasovalo: 20471 lidí

Sám Orbán řekl: „Stojíme hrdě po boku Spojených států v boji proti nelegální migraci, terorismu a při ochraně křesťanských komunit po celém světě.“

Jak CNN, tak POLITICO zmínily, že Orbán byl jediný předseda vlády v EU, který Trumpovu kampaň v roce 2016 podpořil, ale pozvání do Bílého domu přišlo až po dvou letech. CNN říká, že je to proto, že vláda prezidenta Orbána údajně dále podkopává demokratické hodnoty, od čehož jí americká vláda chtěla odradit a téma bylo nastoleno při setkání nižších představitelů vlády, například když ministr zahraničí Mike Pompeo navštívil Budapešť. Trumpa údajně také před setkáním varovali někteří senátoři a radili mu, aby toto téma při jednání zmínil. Nicméně, podle vládních představitelů se měl Donald Trump na schůzce zabývat hlavně prodejem zbraní a energetickou soběstačností, a ne tím, co Orbánovi zajistilo jeho pověst.

CNN dodává, že Viktor Orbán byl v Bílém domě naposled v roce 2001, když byl poprvé premiérem Maďarska, ovšem s Georgem Bushem mladším se nesetkal. Bushova i Obamova administrativa si prý od něj držela odstup, protože jí vadilo, jak konsoliduje moc a potlačuje nezávislá média.

Celý článek ZDE a ZDE

Fotogalerie: - Donald Trump a Blízký východ

Přednáška na CEVRO institutu Donald Trump a Blízký...
Přednáška na CEVRO institutu Donald Trump a Blízký...
Eytan Gilboa a Petr Nečas
Petr Nečas a Marek Benda
Andor Šándor
Tomáš Pojar, M.A., prorektor Vysoké školy CEVRO In...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

22:09 Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

V úterý večer se v Praze na Václavském náměstí uskutečnila proti premiérovi a ministryni spravedlnos…