Zase regulujete normální svět! Klaus ml. se rozjel ve Sněmovně, máme VIDEO

26. 4. 2019 19:48

Poslanec Václav Klaus mladší sdílel na svém facebookovém profilu své dva příspěvky, které prezentoval v Poslanecké sněmovně při projednávání vládního návrhu zákona o realitním zprostředkování a o změně zákona o živnostenském podnikání. „Poslanci regulují a zpřísňují kdejaké obory (ve středu zrovna realitní makléře a nově požadované vysokoškolské vzdělání). Přitom sami na sebe přísní nejsou – poslance může dělat každý. Aneb diskuse byla ostrá – leč dobrodějů a sociálních inženýrů byla nakonec při hlasování výrazná většina,“ poznamenal k tomu Klaus mladší.

Zase regulujete normální svět! Klaus ml. se rozjel ve Sněmovně, máme VIDEO
Foto: Repro ČT24
Popisek: Poslanec Václav Klaus mladší v Událostech komentářích
reklama

„Když máte takovou starost, že zlý realitní makléř a směnárník atd. vám hrozně uškodí – daleko víc lidem uškodí politici a poslanci svými nesmyslnými zákony. A tady taky bych pak mohl argumentovat, že stačí být jako, možná ani nemusí být svéprávný, že stačí dosáhnout osmnácti let a můžete sedět ve Sněmovně a lidem doručovat zákony, ale nemělo by to tak být a měl byste mít vysokou škodu, Ph.D. a nevím, co všechno ještě dalšího,“ uvedl Klaus. 

Anketa

Je dobře, že Jaromír Jágr jede se Zemanem do Číny?

hlasovalo: 8502 lidí

„Takže když jste tak jako svatí vůči zrovna realitním makléřům, a drtivá většina z nich je naprosto poctivá, tak bychom mohli přijmout i nějaký zákon o poslancích. Třeba že poslancem se může stát člověk teprve ve chvíli, kdy má na daních zaplacené celé čtyři roky včetně náhrad, to by bylo férové. Nebo že poslancem se může stát člověk, který má vystudovanou vysokou školu takovou a makovou. A všechno další. Tohle neděláme, ale teď tady budeme útočit na řadu lidí, kteří se poctivě živí. Třeba neměli to štěstí nebo ani sociální podmínky, že nešli studovat, ale dělají normálně svoji práci,“ sdělil Klaus.

„Čili řešme když tak něco konkrétního, řešme pojistky u těch úložek, to je asi to, co je tam nejdramatičtější, ale nezačněme zas regulovat další část normálního světa, že někdo si jde pronajmout byt a teď nemůže a ještě poběžím kvůli tomu desetkrát k notářovi a utratím 30 tisíc navíc. Děkuji,“ sdělil ve svém vystoupení. 

V jiném se realitních kanceláří zastal rovněž. „Za prvé existuje celá řada naprosto důvěryhodných realitních kanceláří, které jsou na trhu dvacet a více let a mají naprosto stejnou důvěryhodnost jako notář, jsou pojištěni a tak dále. Není žádný důvod je jakýmkoliv způsobem šikanovat. Já si třeba pamatuji, že můj první makléř byla firma Novotný – Pokorný, kteří snad už začali za bolševika, jak umožnili zkraje osmdesátého devátého podnikání. Nevím, jestli je ten pán ještě naživu, ale klidně bych mu svěřil celoživotní úspory, kdyby stále byl realitním makléřem,“ jmenoval Klaus.

„Notář také může fetovat nebo dělat bůhví co, čili taky vám může notář zdefraudovat peníze. Může to nastat, je to také jenom člověk. Čili bavme se případně o tom, jak velké pojistky mají mít subjekty, které si berou do úschovy takovou a takovou hromadu peněz. O jisté výši. Já jsem také vždycky nedával, když jsem něco kupoval, věc k notáři. Když mi to hrozilo, že to byly celoživotní úspory, tak jsem to dělal. Teď, když jsem si pronajímal byt, samozřejmě jsem to nedělal, protože služby notářů jsou drahé. Čili tímto opatřením taky spoustě lidí, takovým těm študákům, co si najímají byty a podobně, jim to prostě extrémně prodražíte. A to je vlastně i reakce na pana kolegu Feriho. Já mu velice rozumím, jak to myslí, ale je tam vždycky ta míra, míra rizika, míra ceny. A zrovna tímto třeba studentům nebo mladým lidem ještě prodražíme nájem, který budou dělat, když jim to budeme blokovat a regulovat Jinak jsem samozřejmě na straně lidí, aby byli ochráněni. Čili bavme se o pojistkách lidí, co si berou peníze do úschovy, aby o to nepřišli, ale nikoliv takovouto formou, co dělá ten zákon. Děkuji,“ dodal Klaus, jenž reagoval na slova poslance TOP 09 Dominika Feriho, jenž mimo jiné zmínil, že by finanční prostředky měly jít přes notáře.

„Nová vládní právní úprava prostě zdraží pronájmy bytů (už beztoho nyní extrémně drahé). Hádal jsem se ve středu ve Sněmovně, ale musí nás tam být příště více – jinak je to marný,“ poznamenal k tomu Klaus. 

Požadavky na realitní makléře a podmínky jejich činnosti totiž zřejmě budou skunečně stanoveny zákonem. Makléři by měli být podle vládního návrhu bezúhonní, kvalifikovaní a pojištění, měli by mimo jiné sdělit klientům výši své provize za zprostředkování prodeje či pronájmu nemovitosti. Změny přináší nový zákon o realitním zprostředkování, jehož předlohu ve středu Sněmovna po dvou hodinách posuzování v prvním kole podpořila. Normu nyní projednají sněmovní výbory hospodářský a ústavně právní.

Anketa

Jste spokojeni s našimi vztahy s Čínou?

68%
hlasovalo: 10660 lidí

Nová pravidla mají podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) ochránit zájemce o pořízení nemovitostí a kultivovat makléřský trh. „Chceme dát klientům návod, jak mají se zprostředkovatelem jednat, co od něj mohou požadovat a jak se mohou bránit v případě pochybností či zjevného zklamání,“ řekla poslancům ministryně.

Norma má podle Dostálové mimo jiné zamezit tomu, aby si makléř nárokoval provizi od prodejce i kupujícího. Předloha upravuje i náležitosti zprostředkovatelské smlouvy, která bude muset být výhradně písemná a nebude klienta zavazovat k pořízení či prodeji nemovitosti. Makléři budou muset podle předlohy sdělit zájemci závady nemovitosti, což ale podle kritiků není v praxi splnitelné. Poslanec ODS Vojtěch Munzar to označil za nepřípustné přenášení odpovědnosti z prodávajícího na makléře.

Poslanci včetně vládních, například Patrika Nachera (ANO), se pozastavili nad požadavky na kvalifikaci makléřů, kteří by museli mít buď odborné vysokoškolské vzdělání, nebo alespoň středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Podle kritiků to nezaručí, že makléři budou schopní a poctiví. „Zákonem nedokážete zvýšit solidnost a slušnost,“ uvedl Munzar. Vládní návrh je podle něj šit na míru velkým realitním kancelářím a povede ke zdražení jejich služeb. Na to již dříve poukázal tehdejší provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality Martin Fojtík, který nyní působí jako obchodní ředitel společnosti Bidli. „Stále voláme především po jasném nastavení úschov realitních společností. Pokud se výrazně neomezí nebo úplně nezruší možnost úschovy v realitce, ochrana spotřebitele se stane jen marketingovou vábničkou politické propagace,“ doplnil Fojtík.

Zákon totiž počítá s pojištěním zprostředkovatele realitního obchodu nejméně na 1,75 milionu korun. Pokud se makléř nepojistí, riskuje pokutu až jeden milion korun. Munzar neúspěšně navrhoval zákon zamítnout, stejně jako předseda SPD Tomio Okamura, podle něhož je vládní snaha makléře regulovat „principiální cesta do pekel“.

Terčem kritiky byla také možnost úschovy peněz u realitní kanceláře. Podle poslanců by úschova měla být zachována jen u notářů, advokátů a bank. Realitní kanceláře vládní návrh vesměs přivítaly, mají však i výhrady.

V Česku bylo podle údajů Českého statistického úřadu ke konci loňského roku 14.602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Na jednoho makléře tak připadá asi 720 obyvatel, což je nejméně v Evropě. V Německu, které je v tomto žebříčku evropských zemí na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…