Zase se to využije tak, že za to všechno mohou cikáni, vyjádřila se Jiřina Šiklová

6. 9. 2016 9:34

Socioložka Jiřina Šiklová se pro dnešní vydání deníku Blesk vyjádřila k výroku ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), který pronesl o táboru v Letech. Ten se v minulých dnech nechal slyšet, že nešlo o koncentrační tábor, ale o pracovní tábor pro Romy. Poté, co jeho slova rozbouřila politickou scénu, omluvil se.

Zase se to využije tak, že za to všechno mohou cikáni, vyjádřila se Jiřina Šiklová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiřina Šiklová

Podle socioložky Šiklové se však Babiš zpochybňování holocaustu nedopustil. „On, co vím, řekl, že v Letech nebyl žádný vyhlazovací tábor. Což je skutečnost a mohu to dosvědčit desítkami prací, které o tom byly napsány. Nebyl to vyhlazovací tábor, tam se nesmělo popravovat. Pravda, byly tam špatné podmínky, lidé tam umírali na tyfus. Byli pohřbeni i se jmény, což se zase v holocaustu nedělalo. A teprve asi za rok byl vytvořen takzvaný rodinný tábor pro Romy a ti potom byli zplynováni v Osvětimi,“ podotýká Šiklová, jež v minulosti místo navštívila. Koncentrační tábor podle ní neznamená nic jiného než shromažďovací tábor. 

„Takže když tady uděláme demonstraci, řekněme k 1. květnu, tak se budeme koncentrovat na určitém místě. Tam budeme do doby, než půjdeme dál na nějakou další cestu,“ zmínila také. Zároveň však dodala, že rozhodně necítí jako správné dávat pracovní morálku Romů do souvislosti s Lety. Síla kritiky, která se spustila, je podle ní ale určitě využívání předvolebního období. „A zase se to využije tak, že za to všechno mohou cikáni,“ tvrdí.

S prasečákem, který v dané lokalitě bývalého tábora v Letech je, nemá Šiklová žádný zásadní problém. „Romská otázka je natolik složitá a redukovat ji pouze na otázku památníku, když většina Romů se tam nikdy nebyla ani podívat, je trochu paradox, ne?“ otázala se.

Babiš dnes romský tábor v Letech navštívil, aby zjistil možnosti případného odkupu pozemků a stavbu památníku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

10:12 Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

Chystané natáčení filmu o bratrech Mašínových nejspíš opět vyvolá řadu protichůdných názorů o činnos…