Zástupci ODS, KDU a TOP 09 podepíší koaliční smlouvu uskupení Spolu

11.04.2021 6:15

Předsedové ODS Petr Fiala, KDU-ČSL Marian Jurečka a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes podepíšou koaliční smlouvu uskupení SPOLU, v němž půjdou strany společně do podzimních voleb do Sněmovny. Na spolupráci se domluvily loni na podzim, posléze ji všechny tři strany postupně schválily. Společným kandidátem na premiéra bude předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Zástupci ODS, KDU a TOP 09 podepíší koaliční smlouvu uskupení Spolu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

Smyslem vzniku koalice Spolu je podle jejich představitelů snaha zabránit propadnutí hlasů středopravých voličů a spojit politické síly napravo od středu, aby se mezi sebou neštěpily.

Podle průzkumů voličské obliby se koalice Spolu nyní řadí na třetí místo za vládní hnutí ANO a koalici Pirátů a STAN.

Koalice na konci loňského roku představila rovněž předvolební heslo "Jdeme do toho SPOLU". V koaliční smlouvě by měl být také závazek o společném postupu po volbách.

Koalice plánuje společně postupovat po volbách přesto, že si vytvoří samostatné poslanecké kluby. Fiala v minulosti vyloučil povolební spolupráci s ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…