Zástupci obrany budou opět jednat v USA o možném nákupu letadel F-35

02.04.2023 6:15 | On-line

Zástupci ministerstva obrany budou příští týden opět jednat ve Spojených státech o možném nákupu letounů F-35. Vyjednávací tým povede vrchní ředitelka ekonomické sekce ministerstva obrany Blanka Cupáková. Ministerstvo obrany to uvedlo v přehledu akcí, které plánuje na příští týden. Jednání se budou konat od pondělí do čtvrtka. Výsledky jednání úřad okomentuje v následné tiskové zprávě. Česko zvažuje, zda z USA koupí 24 moderních strojů F-35. Čas na vyjednávání podmínek případného obchodu má ministryně obrany Jana Černochová (ODS) do října.

Zástupci obrany budou opět jednat v USA o možném nákupu letadel F-35
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně obrany Jana Černochová

Ministerstvo obrany již poslalo svůj vyjednávací tým do USA několikrát. V únoru jeho zástupci jednali se členy americké administrativy, mluvili s nimi o možnostech a flexibilitě financování projektu. Probírali také třeba výcvik pilotů a pozemního personálu, požadavky na nemovitou infrastrukturu a možnosti zapojení firem českého obranného průmyslu. Sešli se i s představiteli společnosti Lockheed Martin, která letouny F-35 vyrábí.

Česko na základě vládního rozhodnutí z loňského léta chce z USA pořídit 24 strojů F-35. Černochová byla pověřena, aby vládě do října letošního roku předložila dojednané podmínky. Poté kabinet rozhodne, zda F-35 v české armádě vystřídají nyní využívané gripeny.

Jejich pronájem končí v roce 2027, poté může Česko využít dvouleté opce. Deník Právo na konci ledna napsal, že podle jeho informací ministerstvo obrany jedná se Švédskem o prodloužení pronájmu, a to až do roku 2035, protože se obává toho, že výrobce F-35 nedokáže dodat stíhačky včas. Černochová následně v České televizi bez bližšího časového určení potvrdila, že pronájem bude muset být prodloužen.

Zahájit jednání s americkou vládou o případném nákupu amerických strojů doporučila armádní analýza, podle které požadavky kladené na české letectvo po roce 2040 mohou splnit pouze stroje takzvané páté generace. Jejich jediným dostupným zástupcem je v současné době právě F-35. Stejné stroje si pořídilo nebo v dohledné době plánuje pořídit několik evropských zemí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třikrát víc a čtyřikrát levněji. Tím Rusové vyhrají. Odhaleno

7:42 Třikrát víc a čtyřikrát levněji. Tím Rusové vyhrají. Odhaleno

Válka na Ukrajině pokračuje a washingtonský Institut pro studium války oznámil, že Rusové dokážou v …