Zatím jsme znali migranty jen z televize. Letos se s nimi důkladně seznámíme i u nás, varuje politolog Nováček

04.01.2016 20:02

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček zavítal do pondělního Interview ČT24. Prozradil, co nás čeká v roce 2016 na politické scéně. Krajské volby budou generální zkouškou pro vládu, resp. pro ANO a ČSSD. Pokud se na jaře v plné síle vrátí migrační krize, bude krajským volbám dominovat, protože tentokrát už se uprchlíci Česku nevyhnou. Zatím známe běžence jen z televize. Došlo i na možnou spolupráci Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Zemana.

Zatím jsme znali migranty jen z televize. Letos se s nimi důkladně seznámíme i u nás, varuje politolog Nováček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební zákon, ilustrační foto

„Není proč se škaredit a můžeme si s trochou optimismu říci, že budeme-li se takhle snažit dál, půjdeme nahoru. Bude to takové světýlko. Každý člověk před sebou potřebuje nějaké světýlko, ať už je nahoře, nebo dole,“ poznamenal hned v úvodu Nováček.

Přál by si, aby u nás zafungovala normální demokracie, aby se u nás neprosazovala hnutí, která v podstatě hlásají, že stát prakticky nepotřebujeme, že nás stačí řídit jako firmu. To podle Nováčka není nejlepší systém fungování státu. Proč se tedy takové strany u nás prosazují? Protože selhávají tradiční strany a lidé hledají alternativu.

Obávám se, že bude dominovat migrační téma

„Krajské volby znamenají měření sil. Je to první velká zkouška pro dnes nejsilnější formace této země, tedy podle průzkumů ČSSD a ANO,“ poznamenal . Přesto nelze krajské volby přeceňovat, jsou to trochu jiné volby než volby sněmovní.

„Bude tady hrát určitou roli veličina nepříznivá pro hnutí ANO. Krajské volby znamenají velkou mobilizaci členské základny na vytvoření kandidátních listin ve všech krajích. A tu hnutí ANO nemá. Proto bude muset přemlouvat nezávislé kandidáty,“ připomněl komentátor. V Ústeckém kraji mohou uspět nyní vládnoucí komunisté, ve Zlínském kraji Starostové a tak podobně, ale jinak půjde podle komentátora o střet dvou nejsilnějších stran.

Tedy pokud se něco nepřihodí. V roce 2008 krajským volbám dominovaly zdravotnické poplatky. Bude to v roce 2016 migrační krize? „Obávám se, že bude dominovat migrační téma. Až se zase oteplí, očekává se, že migrační vlna opět zesílí a tentokrát neobejde ani Česko. Prozatím tady uprchlíky známe jen z televize... Když to bude hodně špatné, bude to velká soutěž o to, kdo je více národní,“ vyjádřil názor Nováček. Teoreticky může krajské volby ovlivnit i něco horšího, nedejbože např. teroristický útok. Nováček doufá, že na něj nedojde.

Zlaté pravidlo politiky o nenávisti

Pravicové opozici může v krajských volbách nakonec uškodit obstrukční taktika, kterou prosazuje především šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Když to přeženou opoziční strany, může se stát, že před příštími volbami řekne Andrej Babiš: Už mohlo být líp, ale tahle opozice to zablokovala,“ upozornil Nováček. Obstrukce jsou svatým právem opozice, ale nesmějí absolutně blokovat vládnutí kabinetu, který má většinu.

Andrej Babiš má ještě jednu výhodu. Prezident Miloš Zeman dává najevo, že mu jeho kroky nejsou proti mysli. Přislíbil např. podpis zákona o elektronické evidenci tržeb. Oba politici jsou pragmatici a vědí, že si vzájemně mohou pomoci v příštích sněmovních či prezidentských volbách. Totéž se ale dá říci i o premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Volební modely už několik týdnů naznačují, že sociální demokracie posiluje, takže příštím premiérem může být znovu Sobotka, ale i někdo jiný. Nesmíme přitom zapomínat na jedno zlaté pravidlo politiky. Pokud jsou politici jednou zvolení, musejí spolu zkusit spolupracovat, i kdyby se sebevíc nenáviděli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tuhne krev v žilách: Případy využití dětí v politice. A čerstvý důkaz, že to prý dělá TOP 09

11:13 Tuhne krev v žilách: Případy využití dětí v politice. A čerstvý důkaz, že to prý dělá TOP 09

Dopisy dětí z padesátých let, které se tehdy vyjadřovaly k tehdejšímu politickému režimu, sdílel na …