Závažná slova o cenzuře protiislámských myšlenek v Česku. Dříve Wilders, nyní Hampl

17. 1. 2019 21:56

Publicista Josef Zbořil má za to, že si za každou cenu musíme uchránit svobodu projevu, a to i proti lidem, kterým se nelíbí, jak se v médiích referuje o islámu. Dovolával se přitom slavného režiséra Miloše Formana nebo prvního českého prezidenta Václava Havla. I oni se domnívali, že svoboda projevu je jedním ze základních stavebních kamenů demokratické společnosti.

Závažná slova o cenzuře protiislámských myšlenek v Česku. Dříve Wilders, nyní Hampl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto
reklama

První český prezident Václav Havel napsal v Moci bezmocných, že „člověk nemusí přijmout lež“. Tato slova napsal v roce 1978, kdy komunistická propaganda a lži jely na plné obrátky. Režisér Miloš Forman, který zažil jak nacistickou, tak komunistickou totalitu, také říkával, že svobodu slova si potřebujeme zachovat.

Anketa

Zvažujete, že budete volit Jaromíra Soukupa?

65%
hlasovalo: 24762 lidí

Totéž si myslí i publicista Josef Zbořil, který o svobodě slova napsal článek, jenž byl uveřejněn na serveru konzervativního think-tanku Gatestone Institut. Zbořil má za to, že musíme trvat na svobodě slova i v případech, kdy mluvíme o islámu a o rizicích, která mohou představovat někteří jeho vyznavači.

„Britsko-indický spisovatel Salman Rushdie (jehož kniha ‚Satanské verše‘ podnítila íránského ajatolláha Rúholláha Chomejního, aby vydal fatwu nařizující muslimům, aby jej zabili) se jasně drží Madisonova pohledu. V posledních třiceti letech od vydání knihy Rushdie varuje před nebezpečím omezování svobody projevu. Nejenže stále připomíná vlastní masovou vraždu členů redakce pařížského časopisu Charlie Hebdo radikálními islamisty, ale také kritizuje západní univerzity, které cenzurují a zakazují řečníky, s jejichž názory nesouhlasí,“ napsal Zbořil.

Organizace islámské spolupráce (Organisation of Islamic Cooperation, OIC) naproti tomu vyzývá novináře, aby zodpovědně podávali informace tak, aby potírali islamofobii. „Vyzvat pracovníky z oblasti médií, aby rozvíjeli, formulovali a uplatňovali dobrovolné kodexy jednání proti islamofobii. OIC a její členské státy by měly hlasitě upozorňovat pracovníky z oblasti médií, aby využívali moc, kterou mají, zodpovědně skrze výstižné podávání zpráv...,“ tvrdí organizace.

Zbořil kroutí hlavou nad tím, že řada západních novinářů na podmínky OIC přistupuje, čímž oslabuje svobodu slova. Svobodu slova v České republice prý kromě novinářů oslabují také některé politické instituce.

Fotogalerie: - Islámská konference

Akce nazvaná "Česká republika a muslimské země" se...
Vystoupila na ní i významná historička náboženství...
Konferenci pořádala Organizace islámské spolupráce
Konference "Česká republika a muslimské země"
Konference "Česká republika a muslimské země"
Martin Tlapa, náměstek ministra zahraničí, s velvy...

„České republice, jejíž Senát v roce 2009 zakázal vystoupení nizozemského politika Geerta Wilderse ve svých prostorách, tak není cizí nátlak aplikovaný radikálními islamisty cenzurovat cokoli, co někdo považuje za urážlivé. V dubnu knihkupectví Karolinum v Praze zastavilo propagaci bestselleru „Prolomení hradeb“ o migrační krizi. V červnu Regionální vědecká knihovna zrušila diskusi s autorem této knihy, sociologem dr. Petrem Hamplem,“ připomněl Zbořil.

Toto chování jde přímo proti zásadám, za nimiž stál pozdější prezident Václav Havel, uzavřel svůj text publicista.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

21:35 „Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

ODS se v tomto týdnu finálně dohodla na spojení s KDU-ČSL a TOP 09 do příštích parlamentních voleb. …