Zažil jsem i horší případ, říká o metanolové kauze norský lékař

15.09.2012 12:42

Lékař z Ústavu toxikologie v Norsku Knut Erik Hovda pro deník Právo popsal, jak norský preparát fomepizol může pomoci lidem s otravou metanolem a snížit dopady současné "epidemie". Osobně se prý už setkal i s horším případem.

Zažil jsem i horší případ, říká o metanolové kauze norský lékař
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alkohol, ilustrační foto
reklama

"V Norsku bylo v roce 2002 přes padesát pacientů a osmnáct mrtvých, v Estonsku o rok dřív asi 150 pacientů a myslím, že 65 mrtvých, takže rozsahem byly tyto epidemie větší," řekl Právu Hovda.

Lék může i snížit následky otravy

Hovda vysvětlil, že fomepizol funguje podobně jako alkohol. Zasahuje do přeměny metylalkoholu na toxické produkty, hlavně kyselinu mravenčí. Je to tím, že se naváže na alkoholdehydrogenázu čili enzym, který vede k této přeměně. Na rozdíl od alkoholu nevyvolává vedlejší účinky, nemá vliv na mozkové funkce. Může dokonce při včasném podání zmírnit následky po otravě metylalkoholem.

Norský lékař uvedl, že lék je určen především pro pacienty v těžkém stavu, ale není žádná kontraindikace v tom podat tento protijed pacientům, kteří jsou už nějakou dobu hospitalizování. Hlavním cílem je totiž potlačit účinek metylalkoholu. Pokud v krvi ještě je nějaká hladina metanolu, je vhodné zahájit léčbu tímto přípravkem.

Norsko poslalo České republice dvacet balení fomepizolu jako dar.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

22:22 Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

Starosta pražských Řeporyjí a významný politik ODS Pavel Novotný přišel podebatovat do Studia svobod…