Zaznělo u Moravce: Bursík prý dostane metál za skvělý nápad

06.10.2015 21:58 | Zprávy
autor: mp

V úterý večer vysílala Česká televize další díl Fokusu Václava Moravce, tentokrát na téma využití energie na planetě Zemi. Co se bude dít, až nám dojdou uhlí či ropa? Jaderná fyzička a dlouholetá šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová nabídla jednu z cest. Upozornila navíc, že energií dost plýtváme. Nebyla ale jediným hostem pořadu. Dorazil např. i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. A padlo jméno exministra Martina Bursíka.

Zaznělo u Moravce: Bursík prý dostane metál za skvělý nápad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Bursík

Astrofyzik Jiří Grygar hned v úvodu připomněl, že zdrojem vší energie na Zemi je slunce. Jen díky němu se mohly „rodit“ uhlí či ropa, které spotřebováváme takřka raketovou rychlostí v porovnání s miliony let, během nichž vznikaly. Jaderná fyzička a dlouholetá šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová k tomu dodala, že nás možná čeká čtvrtá energetická revoluce, až se naučíme efektivněji využívat, resp. skladovat elektřinu. „Dosud to neděláme příliš efektivně,“ upozornila dáma. Nesmíme také zapomínat na člověka. Dokud budou na Zemi lidé, bude možné využít i lidskou práci, které ale lidstvo poměrně odvyklo.

Faktem podle Drábové zůstává, že příroda nabízí obrovské možnosti. „Potenciál přírody je obrovský a my z něj známe jen zlomeček,“ konstatovala. Zatím nás ale příliš nic nenutí energii využívat efektivněji. Zdá se nám totiž, že jí zatím máme dost, dokonce s ní mnohdy plýtváme. Podle Grygara by bylo úžasné, kdybychom dokázali napodobit a efektivně využít způsob, jakým vyrábí slunce energii. „My tu energii umíme uvolnit, ale jen ve vodíkové bombě, jejíž efekt je zničující,“ posteskl si Grygar. „Až to dokážeme, tak budeme takříkajíc za vodou,“ doplnil astrofyzik.

Naší generace se prý ještě skutečná energetická krize nedotkne, nedotkne se ani dnešních studentů. A až jednou přijde a lidstvu opravdu poteče do bot, poradí si i podle názoru Dany Drábové. Zajímavá slova pronesla i na adresu dnes už v Česku slavných fotovoltaických panelů. „Já studentům říkám, že je v podstatě dobře, že se fotovoltaické panely vyrábějí v Číně, protože tady nevidíme energetickou zátěž, kterou představuje jejich výroba, ale tím nechci pomlouvat fotovoltaické zdroje,“ konstatovala Drábová. Jen tím prý chce říci, že zatím nemáme něco jako absolutně čistý zdroj energie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…