Zázrak jménem Bohuslav Sobotka. Oskar Krejčí sepsal, co všechno přežil a proč je stále premiérem

05.03.2017 6:41

Politolog Oskar Krejčí má za to, že česká politika je nudná. Už pro to, že se čeští politici vzdali části své moci a důležitá rozhodnutí už za nás dělá někdo jiný, třeba spojenci v NATO nebo Bruselu. Prý jsme po kouscích okrádáni o svou suverenitu a demokracii. Stačí se podívat, jak se chová předseda vlády premiér Sobotka.

Zázrak jménem Bohuslav Sobotka. Oskar Krejčí sepsal, co všechno přežil a proč je stále premiérem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí
reklama

V rozhovoru pro server První zprávy.cz ukázal,v čem se projevuje slabost českých politiků, která zapříčiňuje, že už se nedělá velká politika a už se jen politikaří.   

„Třeba zbabělý útěk od Slovenska při žalobě na radu ministrů Evropské unie za rozhodnutí přerozdělovat migranty podle kvót, zřízení odboru pro kontrolu pravdomluvnosti na ministerstvu vnitra, připojení části armády pod Bundeswehr, navržení bývalého eurokomisaře pro rozšiřování EU, který nese velký podíl viny za rozpoutání občanské války na Ukrajině, za generálního tajemníka OBSE, periodické přizpůsobování se protiruským sankcím – to vše bylo provedeno bez veřejné diskuse a bez parlamentu, velice pravděpodobně na „radu“ zvenku. Tato rozhodnutí představovala další okrajování suverenity a demokracie lidmi, kteří asi ani netuší, co činí, protože nevědí, co je „velká politika“. Příliš se věnují hádkám a kupčení ve straně, v parlamentu či koalici o funkce a rozpočtové výhody. Provádějí politiku bez paměti, bez vědomí širšího kontextu a obecných cílů,“ domnívá se Krejčí.

Celý rozhovor naleznete zde.

Voliči to vidí a přičítají to na vrub nejsilnější vládní straně – sociální demokracii. Vždyť Bohuslav Sobotka vyhrál jako předseda ČSSD jen jedny volby, a to volby parlamentní v roce 2013. Vyhrál je s odřenýma ušima. Od té doby jen ztrácí, podotýká Krejčí. Ztrácí, protože je to člověk, jenž se naučil pohybovat v politice, naučil se uzavírat zákulisní dohody, ovládat sněmy a tak podobně, ale nedělá rozhodnutí, kterými by zemi posunul dopředu. Sobotka se prý stará jen o vlastní prospěch.

Podle Krejčího se chová stejně jako v roce 2005 Stanislav Gross, který ČSSD takřka přivedl do hrobu. Neměli bychom prý zapomínat, že se tak stalo s pomocí současného předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Dnes by mohl stejnou taktiku využít šéf ANO Andrej Babiš, ale útočí na Sobotku mnohem méně, než by mohl. Možná je to pro to, že Babišovi slabý Sobotka vlastně vyhovuje. Šéf ANO pak může hrát dvojí roli. Jako vicepremiér této vlády si přivlastňuje úspěchy vlády, ale současně se prezentuje jako nejsilnější opoziční politik. A prochází mu to.

Babiš navíc dobře vychází s prezidentem Milošem Zeman. Je sice pravda, že by hnutí ANO mohlo postavit vlastního prezidentského kandidáta, pravděpodobně současného ministra obrany Martina Stropnického z Babišova hnutí, ale nabízí se otázka, zda Babiš bude Stropnickému věřit natolik, aby mu pomáhal na Hrad. „Babiš vychází s Milošem Zemanem lépe než Sobotka, muselo by se něco stát, aby chtěl mít úplně vlastního prezidenta. Někdy je dobré mít kamaráda s právem udělovat amnestie,“ podotkl Krejčí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Když se zamyslel nad tím, co všechno o české politice řekl, uznal, že není až tak nudná. Domnívá se spíš, že je smutná.

„No dobře, asi to není nudný, ale smutný pohled na českou nepolitickou politiku. Je s podivem, co všechno lze v politice nad Vltavou prožít – a přežít,“ uzavřel rozhovor Krejčí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…