Zbořil o obětech bojů: Pro obhájce lidských práv v Česku jsou některé životy důležitější

27. 7. 2014 10:07

Politolog Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro server Prvnízprávy.cz ukazuje na jedno velké nebezpečí. Hovoří o situaci na Ukrajině, o bojích v Gaze a o českých médiích. Právě v jejich práci vidí riziko.

Zbořil o obětech bojů: Pro obhájce lidských práv v Česku jsou některé životy důležitější
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil
reklama

Česká média podle Zbořila vykreslují aktuální dění v palestinské Gaze jako střet hodných Izraelců a zlých teroristických Palestinců. To, že na straně „zlých“ umírají civilisté, na což upozorňuje i OSN, u nás podle Zbořila zůstává poněkud v pozadí. Zdá se, jako by snad Palestinci nebyli lidskými bytostmi s plnými lidskými právy.

„Nejde tedy nikoli o lidské bytosti, ale o jakési méněcenné `teroristy`, kterým se dostalo právem odplaty. Civilní osoby jsou zase jen jakýmsi vedlejším efektem. V tom je to podobné s pohledy na Ukrajinu – jsou to `jen separatisté`. Ale jak a s kým potom `žít v míru`? Málokdo si bude pamatovat, kdo na koho a odkud střílel, přežije jen osudové my a oni,“ obává se Zbořil.

Expert se v této souvislosti také podivuje, proč na liberecké radnici dnes nevisí palestinská vlajka, když už tam visela plachta s vyobrazením ruského prezidenta Vladimira Putina připodobněného k Adolfu Hitlerovi. Tento příklad podle Zbořila ukazuje, že některé lidské životy jsou pro obhájce lidských práv v Česku důležitější než jiné životy. Klade si také otázku, zda budou možné zločiny proti lidskosti potrestány, i když se jich dopustí vítězná strana.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor, nebo výslech? Radní ČT přišel do studia ČRo. Klid vydržel jen chvíli

21:31 Rozhovor, nebo výslech? Radní ČT přišel do studia ČRo. Klid vydržel jen chvíli

Místopředseda Rady České televize Pavel Matocha byl hostem pořadu Interview Plus vysílaném na rádiov…