Zbytek světa se vám bude smát... O Česku se šíří tvrdá slova ze Slovenska

05.10.2022 17:35 | Ze sítí

Internetem se začalo šířit starší video ze slovenské televize TA3, na kterém významný slovenský manažer Vladimír Slezák hovoří o tom, že Češi jsou se svojí zásadovou energetickou politikou světu pro smích.

Zbytek světa se vám bude smát... O Česku se šíří tvrdá slova ze Slovenska
Foto: Screen Facebook
Popisek: Slovenský manažer Vladimír Slezák

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22043 lidí
„Já jsem teď slyšel dva české manažery, kteří hovořili o tom, že v dlouhodobém kontraktu měli cenu šest korun za kubický metr plynu. Dnes ho kupují za 25 korun,“ vyprávěl v televizním studiu ředitel slovenského zastoupení společnosti Siemens Vladimír Slezák.

Co jim bránilo při tom zůstat, zajímalo redaktorku. „Politika,“ odpověděl lapidárně manažer. „Politika se rozhodla, tohle je jen a jen politické rozhodnutí. Abysme ukázali Putinovi, že jsme silní. Já teda nevím, když si doma ustřihnete elektrický drát, máváte s ním a říkáte, já jsem silný, tak nevím, jestli tím ukazujete, že jste silný. Spíš se vám bude zbytek světa smát,“ pokrčil rameny manažer, pozvaný do pravidelné relace Tak takto.

V květnu bylo zrovna akutní jedno z kol unijních sankcí, k čemuž manažer poznamenal, že nezná zemi, které by sankce ublížily do té míry, že by to vedlo ke změně vlády. Ve skutečnosti sankce vedly pouze k tomu, že Rusko utvrdily v rozhodnutí zajistit si své potřeby jinak.

Na dotaz, zda to EU zvládne bez ruských surovin, manažer odpověděl jedním slovem: ne. Ekonomika evropských zemí byla podle něj desetiletí nastavena na spolehlivých dodávkách zdrojů, a to se nedá změnit tím, že řekneme, že zítra vypneme ruský plyn, pozítří ropu.

Pobavila jej představa EU, že přestanou odebírat ruskou ropu, ale Slovensku, které nemá jinou možnost obstarání, dají výjimku. „Výjimku vám může dát jedině dodavatel, a to je Putin,“ vysvětlil byznysmen.

„Mě děsí, že ti lidé, co o nás rozhodují, nedělají žádné analýzy. Já mám pocit, že i v rodině, když se máme pro něco rozhodnout, tak o tom chvíli přemýšlíme. Ale tady mám pocit, že se nepřemýšlí o ničem,“ shrnul svůj dojem.

Na závěrečný dotaz, co by doporučil vládě, odpověděl manažer podobně úsporně: Ať nám dá pokoj. Ať nás nechá pracovat, abychom mohli normálně budovat kapitalismus, a když tu bude nějaká stabilita, tak ono to přijde.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odnesou to chudší, jak odpovídá politice ODS. Stanjurova reforma DPH vyvolává skepsi

20:40 Odnesou to chudší, jak odpovídá politice ODS. Stanjurova reforma DPH vyvolává skepsi

Některé zboží a služby nejspíše podraží kvůli zvýšení DPH. Přesuny do vyšší sazby daně navrhne v úsp…