Zdeněk Svěrák ťuká do počítače. Ťuká, ťuká... A k tomu kamera Fridrichové. Nevídané

18.01.2021 7:27

Moderátorka pořadu 168 hodin otevřela před kamerami ČT téma očkování v České republice. V reportáži vystoupil Zdeněk Svěrák i premiér Andrej Babiš (ANO) se svou specifickou češtinou. Jasně také zaznělo, kdo nese odpovědnost za přetížení systému k registraci seniorů na očkování. Matematik Roman Neruda vládu sepsul za nápad chtít po osmdesátnících, aby se registrovali přes internet. Řada seniorů má strach, že jejich data budou zneužita a vakcína se na ně stejně nedostane.

Zdeněk Svěrák ťuká do počítače. Ťuká, ťuká... A k tomu kamera Fridrichové. Nevídané
Foto: Repro ČT
Popisek: Zdeněk Svěrák se pokouší registrovat k očkování
reklama

Odborníci a politici se shodují v tom, že očkování proti nemoci covid-19 je světlem na konci tunelu. Vláda Andreje Babiše minulý pátek sice spustila registraci lidi starších osmdesáti let k očkování, ale systém od počátku kolaboval a některým seniorům se dodnes nepodařilo k očkování přihlásit.

Anketa

Mělo by být Lukašenkovu Bělorusku odňato pořádání letošního hokejového mistrovství světa ?

14%
86%
hlasovalo: 8401 lidí

Fridrichová předložila divákům mimo jiné záběr Zdeňka Svěráka, jak se u počítače snaží zaregistrovat. Trvalo to déle, protože jako postarší pán už na klávesnici nepsal nejrychleji. Dokonce klikl na nevhodnou klávesu, přepnul se do jiného pole a trpně vzdychl ,,Néééé...". A když se konečně zaregistroval, a narazil na překážku. „Omlouváme se, ale kapacita pro očkování je již vyčerpána. Doporučujeme ověřit volnou kapacitu nejdřív za několik dní. No tak to máme čas,“ oznámil Svěrák.

V Česku žije 441 tisíc seniorů starších osmdesáti let. Zdeněk Svěrák je jedním z nich. K očkování se ale zatím úspěšně zaregistrovalo jen několik tisíc těchto seniorů

Premiér Andrej Babiš (ANO) se před kamerami bránil, že systém registrací funguje. „Ten systém zaprvé nezkolaboval, jak jste někteří tvrdili, ale byl přetížen. Pokud jsou operátory přetíženi, jak na silvestra, no tak se jich musíme zeptat, my nejsme operátoři,“ vysvětloval premiér svou specifickou češtinou.

Výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund se okamžitě bránil.

„Pan premiér nemá dostatek informací. Kdyby měl dostatek informací, tak by věděl, že tu odpovědnost nenesou operátoři, ale smluvní dodavatel státu, což je jiná firma, která si neobjednala dostatečnou kapacitu. Kdyby si tu kapacitu objednala, tak by žádný problém nebyl,“ oznámil.

Slovo dostal také matematik Roman Neruda, který poukázal na to, že vláda chtěla po osmdesátnících, aby se registrovali k očkování přes internet.

„Představa, že všichni senioři nad osmdesát let se zaregistrují přes internet, je spíš absurdní. Naší prioritou při očkování musí být kontaktovat seniory nad 80 let co nejdříve a musíme k tomu využít všechny možné prostředky,“ zdůraznil Roman Neruda.

Podle Českého statistického úřadu používalo pravidelně internet jen čtyřicet procent osob starších šedesáti pěti let.

V Izraeli se při očkování spolupracuje s pojišťovnami, ty kontaktovaly seniory podle věku a podle nemocí, s nimiž se léčí. Alespoň jednu dávku očkování už dostalo asi sedmdesát procent seniorů.

V Německu dostali senioři do schránky dopis, případně byli kontaktováni po telefonu.

„České seniory děsí registrace už od počátku ledna, kdy to vláda vyhlásila,“ zaznělo také v reportáži. Senioři mají strach, že jejich data mohou být zneužita, případně že se na ně vakcína nedostane.

V českých domovech pro seniory se bojuje nejen s nedostatkem vakcín, ale také s nedostatkem injekcí a jehel. Proto ani tady očkování nepostupuje dostatečně svižně. A každý den prodlevy znamená další úmrtí spojená s covidem.

Po rychlejším očkování v reportáži volali i sami senioři, aby mohli zase bez obav vidět své příbuzné. „Chci se nechat očkovat, abych mohl žít jako před covidem, oznámil šestaosmdesátiletý pán na kameru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

21:41 Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

Andrej Babiš vystoupil ve večerních zprávách na TV Nova. Odmítl se omluvit. Vakcíny řeší. Bez občanů…