Zděšená analytička v The Guardian: Teď nás Trump nechá na pospas Putinovi

7. 1. 2017 17:17

Analytička Natalie Nougayrede varuje v textu pro deník The Guardian Evropu, že se nachází ve velmi svízelné situaci. Až se Donald Trump stane 45. prezidentem USA, bude prý starý kontinent čelit potenciálnímu ohrožení jak z Moskvy, tak z Washingtonu. Z Washingtonu proto, že by Trump mohl nechat Evropu na pospas Putinovi.

Zděšená analytička v The Guardian: Teď nás Trump nechá na pospas Putinovi
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Putin - Ukrajina
reklama

Donald Trump se za pár dní stane prezidentem. Jestliže tato skutečnost znepokojuje liberálně smýšlející Američany, pak by liberálně smýšlející Evropané měli mít ještě větší obavy. Trump totiž projevuje sympatie neliberálně smýšlejícím evropským politikům, čehož by mohl využít ruský prezident Vladimir Putin k přepisu evropské geopolitické architektury ve prospěch Ruska. V zájmu zlepšení vztahů USA a Ruska, po němž budoucí americký prezident volá, by mohl Trump ponechat Evropu Putinovi.  

Zatímco spojenectví západní Evropy se Spojenými státy na bázi NATO zaručovala západním státům, že budou existovat jako demokratické státy, kde vládne právo, pád do vlivu Ruska by znamenal uplatňování práva silnějšího, kde slabší musí strpět to, co si ten silnější usmyslí.

Celý komentář naleznete zde.

„Silná a spolupracující Evropa je v Putinově zájmu pouze v tom případě, že s ním bude ideologicky souznít – s kulturními nativisty, jakými jsou Marine Le Penová, Geert Wilders a Viktor Orbán. Pokud budou liberální demokracie nadále odolávat, a to především v Německu a ve Francii, pak bude Putin nadále usilovat o oslabení a zlomení Evropy,“ píše autorka.  

Také proto německé tajné služby varují před snahou Ruska ovlivnit nadcházející volby ve Spolkové republice Německo. Kupříkladu skrze dezinformační kampaně. Dalším testem může podle autorky být evropský přístup k situaci na Ukrajině. Pokud Donald Trump prosadí zrušení amerických sankcí vůči Rusku, které byly nastoleny poté, co Rusko obsadilo ukrajinský Krym, jak se zachová západní Evropa? Bude následovat Washington, nebo setrvá na svých postojích? Jistou naději v tomto směru Natalie Nougayrède spatřuje v hrůzách, k nimž došlo v Aleppu. Když evropští politici viděli, co se v tomto severosyrském městě dělo za spolupráce ruského letectva a syrských vládních jednotek Bašára Asada, svorně počínání armád odsoudili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

11:10 KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

Stejně jako v českém, tak i v tomto případě se kauza s ruskými agenty odehrála v minulosti, a až dne…